Мащабна акция на Антикорупционната комисия, прокуратурата и ГДБОП. Десети час текат обиски в офиси и жилища на Румен Гайтански - Вълка. С разрешение на съда има и иззети автомобили на негови фирми.
Акцията е на Антикорупционната комисия, държавното обвинение и ГДБОП. Обискирани са 6-7 адреса в София и Кърджали. Все още е затворен най-големият офис на една от фирмите, свързана с Гайтански. Оттам утре ще бъдат иззети няколко автомобила.
Акцията е свързана с неизплатен от Гайтански заем, според вътрешния министър, на стойност около 150 милиона лева.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Миналата седмица от Антикорупционната комисия съобщиха до медиите, че „има обосновано предположение за извършени закононарушения във връзка с отпуснат кредит от 148,5 млн. лева от Българската банка за развитие, които са довели до значително ощетяване на банката - съответно финансовия интерес на държавата.“
Екипите на Антикорупционната комисия, жандармерия и полиция влязоха в два имота на улиците „Оборище“ и „Московска“ рано тази сутрин. А друг техен екип затвори най-големия офис на една от фирмите, свързана с Гайтански. От халетата бяха конфискувани няколко луксозни автомобила, за които съдът е дал разрешение.
От Антикорупционната комисия казаха, че имат данни как колите са купувани с отпуснат кредит.
Миналата седмица стана ясно, че държавата е ощетена с милиони заради необслужен кредит. Става дума за отпуснати през 2019 година 150 млн. лева на фирма - „Роудуей кънстракшън“, управлявана, според КПКОНПИ, от лице с инициали Р. Г. По наша информация това е Румен Гайтански - Вълка.
Преди дни се разбра, че ББР е продала за малко над 5 млн. лева фирмата „Пътстройинженеринг“ АД, с която е обезпечен въпросният кредит. Сега сделката се разследва.
В хода на разследването Комисията за противодействие на корупцията е анализирала множество договори между посочените дружества, за да установи разходването на получения от ББР кредит.
Според директора на банката, службите и прокуратурата са сезирани за кредита още през 2021 година, защото още тогава е било ясно, че отпуснатите 150 милиона лева нямат реално обезпечение.
„Като гражданин мога да Ви кажа, че са отпуснати 150 млн. лева и банката има огромна възможност да събере може би не повече от пет“, заяви пред bTV изпълнителният директор на ББР Цанко Арабаджиев.
От КПКОНПИ съобщиха и че в хода на разследването са събрали данни, че фирмата „Био майнинг“, също управлявана от Гайтански, е дала заем на друга, свързана с него фирма – „Кристална вода“ АД, а тя от своя страна през 2019 година е погасила задълженията на ТЕЦ ВАРНА АД към Търговска банка Д.
По това време мажоритарен собственик на ТЕЦ Варна е почетният председател на ДПС Ахмед Доган.
Потърсихме за коментар ТЕЦ Варна още миналата седмица. Досега нямаме отговор.
Според информация на bTV , Гайтански не е бил в България до миналия петък, когато се е завърнал в страната. След това обаче, отново е напуснал.
Вижте във видеото коментар на Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията е гост.