Не можем да кажем в каква посока ще се развие инфекциозният процес на коронавируса. Той може да тръгне и към София, и към провинцията. Очакваме в следващите 10 дни да имаме по-висока заболеваемост в София.
Това заяви директорът на Столична РЗИ д-р Данчо Пенчев.
Той подчерта, че 216 проби за коронавирус са били взети от столичните квартали „Факултета“ и „Филиповци“ през последните няколко дни. От 20 PCR теста – 60% или 12 проби са били положителни.
„Голяма част от изследваните носят коронавируса. Това са хора, които нямат абсолютно никакви симптоми“, продължи той.
За „Тази сутрин“ Пенчев коментира, че наложените в двата квартала мерки са плод на критично натрупване на фактори и анализ, който е бил направен преди да започне въвеждането им.
„В една от столичните болници имаше над 30 хоспитализирани от тези квартали. Прави впечатление, че една голяма част от пациентите нямат симптоми, но носят коронавируса, а другите, които са в болница – изключително бързо развиват тежка симптоматика“, изтъкна той.
Д-р Пенчев обясни, че през почивните дни са направени на 70 епидемиологични проучвания на територията на кв. „Факултета“. За тези дни са взети 700 проби, допълни той.
По думите му са били констатирани 12 семейни огнища в квартала.
„Това води до неяснотата, която получаваме като информация от пациентите, които са хоспитализирани за контактните от първи ред. Когато епидемиологът отиде на място, констатира съвсем различна картина – подобна на тази в латино сериал“, коментира той.
Според него това се дължи на прекалено много и близки контакти, разхвърляни на различни адреси и в различни семейства.
Пенчев обясни, че през последния ден е имало хора от квартала, които доброволно са поискали да бъдат тествани за COVID-19. По думите му между 100-150 души са под карантина там, а хигиената е „задоволителна“.
На терен всеки ден има служители на РЗИ. Обследват се новопоявили се пациенти и контактите им.
Детските консултации
„Заповедта на здравния министър Кирил Ананиев ясно е разписала правилата и стъпките, които педиатрите и общопрактикуващите лекари трябва да спазват при ваксинациите и реваксинациите“
По думите му там, където общопрактикуващите лекари имат деца и ще правят консултации и ваксинации, не трябва да ходят други пациенти.
Д-р Пенчев заяви, че при спешни случаи е задължително обаждане до личния лекар и пренасочване към спешен кабинет или „Бърза помощ“.
„Именно затова са определени точно двата дни (вторник и четвъртък), както и детайлизирането на начина на посещение на личния лекар – със записване на определен час, като не трябва да има събиране на повече от двама родители с деца пред кабинета, където ще бъде прегледът или имунизацията“, допълни той.