Коли като лодки и подлези като закрити басейни – така изглеждаше София в началото на седмицата след по-силен дъжд. Така изглеждаше и Варна преди 20-ина дни, отново след валеж. Сравнения между Венеция и цял куп други български градове виждаме непрекъснато в социалните мрежи. Гражданите недоволстват и питат дали времето е станало по-екстремно, или все по-скъпите ремонти са станали и все по-некачествени.

От общината в морската ни столица заявиха, че проблемите са от високата интензивност на дъжда – за два часа се изсипала нормата за почти два месеца. „При такива водни количества в това състояние на дъждовната канализация няма как подобни обеми вода, валеж, да бъдат приети от канализацията”, категоричен беше кметът Иван Портних.

Според хората обаче шахтите вече не се чистят.

Друг фактор за бедствената ситуация е старата канализация, която в центъра отвежда и дъждовната, и битовата вода. За решаване на проблема има два проекта – за 60 млн. лв. и за 40 млн. лв.

Снимка: bTV

Символ на тазгодишния летен варненски потоп стана тротоарът на наскоро ремонтиран централен булевард, който се превърна в нещо средно между декор на военен филм и сюрреалистична арт инсталация. Според варненци и преди потопа плочките не са били наредени, а асфалтът е бил на дупки.

Управителят на фирмата изпълнител Милен Гочев преповтаря тезата на местната власт: „При този интензитет на дъжда и това, което падна за много кратко време, няма такава настилка, която да издържи водния стълб, който се получи.... 80-90 см дълбочина”.

Снимка: bTV

В София преди броени дни положението също беше кризисно – със стотици наводнени сгради, улици и подлези и няколко реки пред преливане. Изненадващо или не, и СО обяви, че вината е най-вече на природата.

Снимка: bTV

От „Московска” 33 извадиха и данни, според които са паднали 50 литра на квадрат. БАН обаче са измерили едва 22.

„Трябва да сме наясно, че този дъжд, който ни сполетя в понеделник е над оразмерените норми за канализационната мрежа (…) Канализацията е оразмерена за 305 литра на секунда на хектар, а в понеделник паднаха 380 л. – 24% повече”, заяви в студиото на „Тази сутрин” директорът „Експлоатация и поддръжка” в „Софийска вода” Станислав Танев.

Снимка: bTV

Според него мрежата се е държала „повече от достойно”.

Началникът на аварийното звено към общината Красимир Димитров подчерта, че той и колегите му непрекъснато почистват шахтите, а се прави профилактика и на речните корита.

Според него са се справили добре в понеделник, защото не се е стигнало до бедствено положение и спиране на критична инфраструктура.

Димитров защити и действията на ЦГМ, чиито паяци са продължили да вдигат коли и по време на пороя. По думите му това били неправилно паркирани возила, които, например, можели да затруднят евакуацията на хора.

Снимка: bTV

И той, и Танев заявиха, че екипите им са в готовност за поредната порция валежи, която се очаква в края на седмицата.

Три седмици след пороя във Варна, взети ли са мерки бедствието да не се повтори, от общината не отговориха. Изнесли нужната информация след наводнението.