По данни на Фронтекс от началото на годината в ЕС са пристигнали близо 28 000 нелегални мигранти. Над 17 000 от тях са през източното Средиземноморие, където минава маршрута през Гърция, Кипър и България. За последното денонощия 163 са новопристигналите на гръцките острови.

Колко важна е темата за миграцията за евровота в Гърция разглежда репортаж на Кристина Баксанова и оператора Борис Пинтев от една от външните граници на Европа. 

Всяка сутрин Аристидис от гръцкия остров Хиос е в морето. Казва, че като моряк е обиколил света.

„Доста по-различно е в Европа, доста по-развита е. Ние от своя страна имаме нашите си красоти, които там ги няма. Имаме хубаво море. Ние живеем доста различно“, коментира той.

А през последните години е свидетел как част от света идва на родния му остров Хиос.

„Голям проблем са бежанците, защото много от тях се давят в опита да дойдат тук. Преди беше много по-зле. Сега е като че ли по-добре“, споделя Аристидис.

През април Хиос привлече медийното внимание с новината за трима загинали мигранти при опит да пристигнат на острова и спасяването на други 19.

Гръцкият остров е една от външните граници на ЕС. От другата страна на Егейско море е Турция и това е един от основните маршрути, който мигрантите използват, за да стигнат до Европа.

По данни на гръцкото министерство на миграцията около 40% от нелегалните мигранти пристигат в Гърция по море, на островите. Тази пролет спрямо миналата година увеличението е с над 80%.

 

Използват маршрута по източното Средиземноморие – от Близкия Изток и Източна Африка към Турция и оттам към Гърция, Кипър и България.

Заедно с гръцката брегова охрана водите около острова патролират и екипите на Фронтекс. В деня, в който екипът ни снима в Хиос, на острова, пристигат нови 8 нелегални мигранти.

По данни на гръцките власти в същия ден на петте острова в източната част на Егейско море новопристигналите са 49. За последните 24 часа броят им вече е 163.

На няколко км от основния град, в бивша фабрика за алуминий е разположен приемният център за бежанци.

Това е един от т.нар. hotspot центрове, в който новопристигналите нелегални мигранти се настаняват и регистрират. Тук в центъра в Хиос в момента има представители на 11 националности.

Най-много са от Сирия, Афганистан, Сомалия и Еритрея. 

“Tази година имаме леко увеличаване на новопристигащите. Но се справяме. Нямаме съществени проблеми към момента.  Капацитетът на лагера е 1014 души. В момента тук има 846 души”, коментира Янис Кавалас, експерт в Министерството на миграцията на Гърция.

„Повечето идват с наранявания. Ако видим, че има нещо по-сериозно, ги изпращаме в болница, защото ние оказваме тук първична  медицинска помощ“, казва Стелина Александри, здравен координатор.

Преди три седмици по море на Хиос пристига и Мохамед. Казва, че е учител по математика и е от Ивицата Газа. Съпругата му и трите им деца засега са останали в Турция.

„Хората нямат живот в Газа. Хората искат да учат, да работят, но в Газа и в Палестина няма работа, няма живот, няма нищо“, казва Мохамед, бежанец от Газа.

Като центъра в Хиос, в Гърция има още 8 подобни бежански лагери.

„Добре е, че ЕС прие нови регулации за миграцията. Това стана твърде скоро. Трябва да изчакаме да видим какъв е резултатът на тази нова регулация, затова още не можем да я коментираме“, казва Янис Кавалас.

Сотир израства на острова. Семейството му идва в Гърция година след като България е приета в ЕС. Сотир става свидетел и на мигрантската вълна.

„Сега е позабравено, но преди 5-6 години много чужди хора идваха тука с лодки по вода с малки деца“, коментира той.

Казва, че темата с мигрантите не е основна в разговорите на гърците, нито в кампанията за европейските избори.

„Говорят си повечето за цените по магазините, цените на тока, на водатата. Малко по-трудно е от преди. Сега е малко по-скъпо, трябва повече да работиш, за да можеш да изкараш месеца“, казва Сотир.

В последното проучване на Евробаромер от 16 теми, гърците поставят "Миграцията" като предпоследна по важност за евровота.

Първите позиции са за здравеопозването, борбата с бедността, разкриването на нови работни места и аграрната политика. Теми, върху които акцентират и политиците в програмите си. Бившият моряк Аристидис следи кампанията и казва, че ще гласува.



„Най-много ме вълнува проблемът с високите цени, има голямо поскъпване. Искаме да имаме по-високи заплати и пенсии и всичко свързано с това“, казва Аристидис.

Така както и жителите на остров Хиос - една от външните граници на Европа.