Въпреки стотиците научни илюстрации, досега никой не знаеше със сигурност как всъщност изглежда саблезъбата котка.

Сибирски търсачи на бивни на мамут откриват останки на бозайника от плейстоцена във вечна замръзналост. Става въпрос за малка по възраст котка.

Палеонтолози от Руската академия на науките публикуват документ, който описва животното и чрез който запознават света с първото реално изображение на саблезъба котка. В доклада се представят интересни подробности.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В продължение на десетилетия изображения, създавани според фосилизирани кости, предполагат, че дългите зъби на саблезъбата котка излизат от устата ѝ.

Но устните на този бозайник са два пъти по-дълбоки от при други сходни видове, което предполага, че зъбите може да са били напълно скрити.

Според учените звярът е има малки възглавнички на краката, мускулести предни крайници, увеличени мускули на врата, както и „напълно неочакван“ цвят на козината.

Снимки: nature.com

„Равномерният тъмнокафяв цвят на козината на мумията е напълно неочакван“, коментира пред National Geographic Алексий Лопатин, водещ автор на статията от Руската академия.

„Очарователно е, че няма никакви петна или ивици, каквито модели са често срещани сред съвременните котки, включително сред тези, които се разхождат сред треви“, смятат още учените.

Снимки: nature.com

Саблезъбата котка Homotherium се е разпространявала широко в цялото Северно полукълбо, а предишни останки са откривани в Северна Америка.

Много от загадките, които тялото на малката котка поставя, могат да бъдат решени, ако бъде намерен възрастен екземпляр.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK