„Предварителните ни наблюдения показват, че партията, която в най-голяма степен се държа в разрез с очакваното парламентарно поведение – ИТН, бележи известна тенденция към спад. Останалите партии на протеста по-скоро задържат и може би имат лек спад. Единствено БСП има лек ръст“.

Това каза в „Тази сутрин“ социологът от „Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова. Тя уточни, че това са много предварителни данни. Агенцията ще направи ново проучване на електоралните нагласи в началото на септември.

„Първата политическа сила се опита по един силов и безпардонен начин да наложи своето правителство, своя начин на действие, своето виждане за правене на политика на останалите политически сили“, коментира Димитрова.

По думите ѝ това е била атака срещу парламентаризма. Според нея шансът да се състави редовно правителство с третия мандат е много малък – около 1%, но е важно партиите да покажат приемлив начин на водене на политика.

„В ситуация на хаос и несигурност могат нещата да бъдат разменени противоположно. Може да има най-неочаквани ефекти върху електоралното поведение – както за парламентарни, така и за президентските избори“, предупреди социологът.