Може да се попадне в хипотезата на ниска избирателна активност. 44% от българите заявяват, че не могат да преценят дали може да се състави правителство, сочи проучване на „Алфа рисърч“.
Изследването е проведено в периода 27 август - 2 септември сред 1117 пълнолетни от цялата страна. Реализира се със собствени средства на агенцията, а информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете.
"ГЕРБ и ПП са с доста сходни резултати в началото на компанията, като партията на Бойко Борисов има лека преднина, което може да се промени по-натам", обясни в "Тази сутрин" социологът Боряна Димитрова.
Тя допълни, че е много важно кой ще състави кабинет след изборите. Проучването отчита спад в доверието, както към „старите“ политици, така към новите лица.
„Срив на доверие към всички има след тази една година на кампания на всекиго срещу всекиго. В парламента със сигурност влизат 6 партии и две са на ръба - „Български възход“ и „Има такъв народ“. Останалите вече ще зависи от кампанията“, поясни Димитрова.
23,4% сред твърдо решилите, че ще гласуват, ще пуснат своя вот за ГЕРБ. "Продължаваме промяната" са втори със 17,5%. ДПС е с 10,9%, а БСП - с 9,8%.
"Възраждане" е на пета позиция с резултат 9,5%, а „Демократична България“ събира 7,5% подкрепа. "Български възход" е седма по резултат с 4,2%. "Има такъв народ" събира 3,9% подкрепа според изследването.
Така според социолозите парламентът ще е 7-партиен. Под бариерата освен ИТН остава и "Изправи се, България" с 2% подкрепа.
Ето как се подреждат лидерите в партиите спрямо доверието към тях:
Бойко Борисов е на челна позиция с 21,6% доверие. След него анкетираните имат най-голямо доверие на Стефан Янев - 18,5%. Кирил Петков е на трета позиция с 18,4%.
Следват Асен Василев, Христо Иванов и Корнелия Нинова - съответно 17,8%, 17,6% и 15,9%.
Доверието към Костадин Костадинов е 13%, а към Слави Трифонов - 10,8%. Лидерът с най-малко доверие е Мустафа Карадайъ - под 10%.
Изследването на "Алфа рисърч" е проведено в периода 27 август - 2 септември сред 1117 пълнолетни от цялата страна. Реализира се със собствени средства на агенцията, а информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете.