След като Столична община и здравното министерство спориха за боклука - смесват ли се опасните медицински отпадъци, с битовите, които се изхвърлят в Столичното предприятие за третиране на отпадъци, вчера от общината съобщиха, че няма да налагат забрана.
Как се обработват медицинските отпадъци, провери Диана Теодосиева в болница „Света Екатерина“.
„Ако в битовия отпадък има спринцовки, биологични материали или друг опасен отпадък, веднага бих се съгласил, че вината е на съответната болница. Но когато отпадъците са разделени в различни чували и това е очевидно, няма как болниците да бъдат обвинявани, че са направени нарушения“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Това коментира в „Тази сутрин“ доц. Пенчо Кратунков, временно изпълняващ длъжността директор на болницата.
„Това е процес, който започва от самото начало. Ако вземем Реанимацията, например, там има контейнери, различни по цвят, от самото начало – за битов и за опасен отпадък. Има също така контейнери за стъкло и за пластмаса“, посочи той.
„Всички опасни отпадъци се изхвърлят в жълти чували, надписват се с името на болницата и дори с името на санитаря, който е завързал чувала. Този чувал се експедира до площадката. Те са като аптекарски шишета и можем да бъдем образец за всяка една друга болница“, посочи доц. Кратунков.
„Ние имаме автоклав за битовия отпадък и можем да намалим този отпадък като обем за сметоизвозващата фирма и сметищата. В този автоклав при обработка на 134 градуса температура и цикъл от около 2 часа опасният отпадък може да се предаде като неопасен“, коментира той.
По думите му опасните отпадъци са задачи на сметоизвозващите фирми. Доц. Кратунков обяви още, че не може да се наложи забрана за приемане на битовия отпадък от депото.
Какво още коментира специалистът - чуйте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK