„С ръста на пенсиите, заплатите, минималната работна заплата и линията на бедност се компенсира инфлацията. Не бива да забравяме, че имаме доста сериозно натрупана инфлация последните три години и около пандемията и кризите. Погледнах последни числа на националната статистика за първото тримесечие. Средният разход на човек е бил около 2500 лв., а средният доход е бил 2800 лв., така че това е покрило разходите“.

Това заяви бившият социален министър Христина Христова в предаването „Тази сутрин“. 

Христина Христова и икономистът Лъчезар Богданов направиха предварителна сметка, че минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. ще стане приблизително 1075 лв.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Инфлацията доста спадна, поскъпването е овладяно до някаква степен и доходът от работна заплата и от пенсия продължава да расте. Безработицата като цяло е ниска. Остава големият въпрос за абсолютното изоставане – тоест ние догонваме и нещата се подобряват, но проблемът е, че сме стартирали от много ниска точка и все още за значителна част от българите доходите са доста ниски, особено, ако ги сравняваме със средноевропейските“, каза Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.

По думите на бившия социален министър Христина Христова по отношение на минималната работна заплата българското законодателство едностранно и порочно се хармонизира с европейската директива.

„Трябва отново да се отвори този въпрос. Само едната препоръка на Европейската комисия се взе – да е 50% към средната заплата, но трудовото договаряне не се взе предвид, както и голяма покритост на работещите от колективни трудови договори. Имаме доста натрупвания на проблеми, а нямаме устойчива политическа ситуация и това започва много да влияе“, каза Христова.

1453 лв. е необходимият месечен доход за издръжка на един работещ. Точно 2615 лв. пък са необходими за издръжка на тричленно семейство у нас. Това изчисляват от КНСБ и отчитат, че за второто тримесечие на годината сумата е с минимално намаление спрямо първите три месеца. 

За последната година сумата за издръжка се е покачила с над 90 лева за тричленно семейство и с 51 лева за 1 човек. Така месечно за храна на работещ са необходими над 570 лева, което е близо 40 на сто от дохода му за издръжка.

Какво още коментираха експертите - вижте във видеото.