„От изборите през есента до тези избори имаше промени в изборното законодателство, които явно не достигнаха до членовете на СИК. Когато гласувах, видях, че има секции, които нямаха необходимата подготовка. Това доведе до забавянето при попълването на протоколите, множеството грешки, заниманието на СИК с проблеми, които не са от тяхната компетенция“, каза Александър Андреев, бивш председател на ЦИК.

Според него видеонаблюдението не е постигнало целта, за което е било направено. 

„В голяма част от секциите бяха обърнати камерите. По този начин човек не можеше да разбере за какво става въпрос. На второ място показа неподготвеността на голяма част от СИК-овете. Не бяха дадени указания. Тези бюлетинки се отваряха, разгръщаха и това показваше вот. Всички тези недоизчистени неща създават несигурност и недоверие в изборния процес“, допълни Андреев.

Бившият зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК Румяна Дечева коментира промените в Изборния кодекс. 

„Видеонаблюдението показа, че някъде не се говори на български. Имаме два месеца да организираме избори и да направим едни принтери по една спецификация. Тези машини сме ги купили за нещо, а ги използваме за друго. Това е горе-долу да си купи някой Ферари и да го пусне в полето да събира краставици. Не можем да сменяме функционалността на устройства, които сме купили с определена цел. Не може да се пипа Изборен кодекс непосредствено преди изборите. 25 пъти сме го правили за девет години“, каза тя. 

„Изборите бяха добре организирани. Но честите промени в законодателството преди гласуване подкопават доверието на избирателите“. Тези констатации са направили международните наблюдатели на вота в своя предварителен доклад.

В него пише, че тайната на гласуването е била компрометирана при 7% от наблюденията. Това се дължи на лошото оформление на изборните секции.