„Има спор и дискусия, тъй като няма установена процедура за назначаването на изпълняващ длъжността главен прокурор. Прокурорската колегия стъпва на текст за административните ръководители. Стои и другият въпрос – дали да не се върви по процедурата за избор на нов. За мен не това е най-големият проблем. Стабилизирането на прокуратурата ще стане, когато правителството и политиците си свършат работата – да се избере парламентарната квота във Висшия съдебен съвет. След това да се отговори пътят за нов главен прокурор, който дано да е прозрачен“, обясни в "Тази сутрин" Борислав Цеков, експерт по конституционно право.
„Иван Гешев се опитва да разкрие процесите, довели до освобождаването му. Големият проблем е в правителството. Липсва механизъм за вземане на решения – коалиционен формат, ясен и прозрачен, който взима решения. Те не могат да изберат председатели на постоянните комисии. Правителствената коалиция боксува. В момента е една стара българска приказка – куче влачи, диря няма. Никой не носи отговорност, а това е предпоставка за „беровизация“ на това управление“, подчерта Цеков.
„Борислав Сарафов беше избран като тип демонстрация. ПП-ДБ настояват за преразглеждане на решението. Правосъдният министър ще внесе искане за преразглеждане на Пленума на Висшия съдебен съвет, въпреки че Сарафов бе избран от Прокурорската колегия“, посочи Велислава Попова, журналист и гл. редактор на „Дневник“.
„Това, което все повече хора разбират, е пряката връзка. Дали ще успеят да променят няколко закона и Конституцията и да се направи такава реформа, че да се върне възможността за справедливостта. Част от причините за наводненията са заради неизпълнени задължения, друга част – с това, че няма разследвания. Голяма част от капиталовите разходи, направени през последните години, са некачествени. Виждаме го в центъра на София. Няма дела или разследвания. Има някакви глоби за фирмите, които получават новото за ремонта на ремонта“, допълни Попова.
„Ние не знаем какво се случва със знаковите дела. Сарафов обясни, че ще се направи преглед. Нищо чудно да бъдат оттеглени искания за снемане на имунитети. Те имат политическо значение. Колкото и да е качествено или некачествено едно разследване, когато се внесе в парламента зад него стои цялата институция, а не само бившият главен прокурор. Трябва да има много убедителна аргументация от новия главен прокурор Сарафов, за да бъде изтеглен някой имунитет“, посочи Иво Инджов, преподавател по „Политически комуникации“.
„Управляващите са зависими от ДПС, ако искат да правят конституционна реформа. Начинът, по който подхождат, ги прави уязвими, тъй като ДПС сервира Делян Пеевски. Той говори толкова много за конституционна реформа, колкото не казал през предишните парламенти. От ПП-ДБ станаха зависими от ГЕРБ и Борисов и ДПС и Пеевски. Това отправя лоши послания към избирателите и обществеността – „честна комсомолска“, написана с молив и изтрита с гума. Така не се създава доверие към политиците“, каза още той.
А на фона на борбата в прокуратурата и формирането на правителството държавата все още няма приет бюджет за 2023 година.
„До момента трябваше да бъде разгледан бюджетът, внесен от служебното правителство. Новото правителство не признава никоя част от този бюджет и смята да внесе с 3% дефицит. Новият трябва да бъде внесен в Националния съвет за тристранно сътрудничество, където да обсъдим параметрите му. Опасяваме се, че времето е малко, за да може той да заработи от 1 юли“, уточни Ваня Григорова, икономически съветник на КТ „Подкрепа“.
„Ако процедурите бъдат задействани в най-спешен порядък бихме могли да очакваме нов бюджет в средата на юли“, допълни тя.