Двама български учени – доцентите Галин Борисов и Веселка Радева, имат принос в космическата мисия за опознаване на астероидите.

Какви тайни за Вселената крие астероидът „Бену” – това ще се опитат да разберат учените от НАСА с помощта на сондата „Озирис-Рекс”, която вчера достигна до астероида.

В продължение на една година апаратът ще обикаля около астероида, за да изследва химическия и минералния му състав, а крайната цел е да кацне върху повърхността, за да вземе проба.

„Мисията е важна, защото ние ще разберем много интересни неща за един диамантен астероид, който не е претърпявал сблъсъци от 4 млрд. и 500 млн. години – от времето, когато се е образувала цялата Слънчева система. Аз наблюдавах този астероид с Шмид-телескопа от Националната обсерватория Рожен. Правех астрометрични и фотометрични наблюдения, които спомогнаха да се уточни неговата орбита, както и много на други астероиди, които сондата наблюдава по пътя до астероида „Бену”, разказа в предаването „Тази сутрин” д-р Веселка Радева, астроном в планетариума на ВВМУ – Варна.

„Всяко знание за Марс, за кометите, астероидите ни създава пълна и правилна картина за нашия голям дом, защото ние живеем на една планета, която е част от Слънчевата система, тя пък е част от нашата галактика”, посочи още д-р Радева.

„Сондата трябва да започне изследване на астероида. В продължение на една година ще обикаля около него и ще го картографира, ще изследва химичния състав, минералния състав, за да може да си избере място, където да се приближи. Ще разтвори своята роботизирана ръка и ще вземе проба от астероида. Много интересен е моментът, на вземането на проба – само за 5 секунди трябва да бъде пуснат азотен газ, той да раздвижи камъчетата, прашинките и да взема пробата от 6 грама до 2 кг. Имаме право само на три опита – толкова ще ни стигне азотният газ”, добави ученият.

Вижте целия разговор във видеото.