В нощта срещу Светли понеделник стотици вярващи нощуват край Бачковския манастир с надежда за чудо. Това е традиция от близо четири века.
Хората се събират пред портите на манастира преди те да бъдат отворени. От 5:30 часа сутринта започна плетенето на венеца, който се слага до иконата – на носилката чрез която тя се отнася до местността Клувията, където според легендите е намерена чудотворната икона.
По традиция венецът се плете от двама души – Василен от София и 88-годишната Люба Василева. „Леля Люба плете венеца, аз само ѝ помагам. Вътрешната вяра ме кара да идвам всяка година, вярата в Господ и вярата в Богородица“, уточнява Василен.
Люба вчера сама е отишла до местността Клувията. „Преди много години сънувах св. Богородица – на сън ми се яви. Вика ми, че иска да ѝ служа, да отида в манастира и ще плетеш венеца. Над 20 години плета този венец. От три дни съм вече в манастира – чистя, плета, раздавам на хората“, казва възрастната жена.
Хората се молят на иконата най-вече за здраве. Онези, които вече са се докосвали до чудесата ѝ, разнасят навред славата на иконата. Има редица поверия – едно от тях гласи, че ако човек отнесе частица от венеца, който обгражда самата икона, ще е здрав и щастлив.
„От 15 години изнасям иконата. Да, тя е чудотворна и аз лично съм преживявал някои от тези чудеса. Най-вече тя ни дарява със здраве. Тази година отново ще я моля за чудо - в тази държава трябва да има възход“, разказва Радомир Спасов, който всяка година носи на плещите си чудотворната икона до местността Клувията.
„Всеки идва с надежда – да получи изцеление, да се сдобие с рожба. Когато идваш с чисто сърце, чудото се случва. Хората обаче трябва да се молят всеки ден. Само с едно идване в манастира не става“, казва и касиерът-счетоводител на манастира Мария Босева.
„Светлина в душата. Нека всички хора да вярват много силно, защото тази чудотворна икона помага на всички и за всичко. Когато се молиш с чисто сърце, вярата помага“, казва Геновева Иванова от Бачково. Нейното лично чудо е свързано с един пожар преди години и спасаняването на родната ѝ къща от пламъците.
В 8:30 часа иконата беше изнесена от храма и поставена на специално украсена за целта носилка. Повечето мъже разказват, че от години идват, за да носят чудотворната иконата на Божията майка до местността Клувията в планината.
Камбанен звън и песнопения огласяват местността, а литийното шествие бавно се придвижва към планината. По пътя нагоре хората се сменят в носенето на иконата, защо всеки иска да се докосне до нея. Ритуалът е магически и е един от най-старите не само в България, но и на Балканите.
"Чудесата идват при хората, които се молят с чисто сърце и душа,света богородица никога не е върнала без благослвение", категоричен е велички епископ Сионий, игумен на Бачковския манастир.