Гражданско недоволство в Русе заради системното обгазяване от индустриални предприятия. Колко е замърсен въздухът на русенци и кой е отговорен за това?
„Притесненията ни са основно за това, че качеството на въздуха е изключително лошо. Сутрин, когато се излиза, ни обхваща такава миризма, че чак очите започват да лютят. Усеща се киселина, нещо в устата започва да ви горчи“, разказа пред bTV Петър Георгиев, който е баща е на 6-годишно дете.
„Русе е на едно от първите места по онкологични и респираторни заболявания. Всички деца до 10-12-годишна възраст не излизат от кабинетите „Уши, нос гърло“. Аз като баща на дете съм обиколил всички аптеки. Това не може да продължава така, вече е повече от 10 години. Знаят се кои са замърсителите и никой не осигурява здравословен начин на живот в Русе. Градът запада. И аз съм на път да си продам жилището и да отида просто в друг град“, споделя Петър.
"Аз не искам да напускам Русе! Аз обичам Русе! Аз съм хлорно дете! И детето ми продължава, наследява го това нещо, защото сега не е хлор. Сега е още по-зле", казва Ана Стоманякова.
„Живея в центъра и също винаги усещам мръсния въздух. Не може да се диша. Лятото трябва да се затваря, не може да се спи на отворен прозорец“, обясни местна жителка.
Друга жена заяви, че изобщо не е вярно, че сега отново се дава гласност на проблема.
„Ние не спираме да ходим по протести. Моето дете в момента е на 10 г. Тя от 2016 г. е с мен по протести. Това не е нормално. Всички знаят кои са замърсителите. Няма никаква комуникация между институциите“, коментира тя.
„Нашите проверки установяват, че някои от операторите или някои от фирмите имат отклонения от нормите. Затова те са наказвани, но качеството на въздуха, който се замерва с пет станции, които са постоянно в града, и с още една сега, която е поставена извънредно, не показва повишение на измерваните показатели“, обясни пред bTV директорът на РИОСВ-Русе инж. Цовка Христова.
Внесеното от екоинспекцията до общинския съвет предложение за местна наредба, която да регулира миризмите на химикали от предприятията все още отлежава. Искането на гражданите за референдум пък е отхвърлено.
Хората в Русе настояват замърсяващите предприятия да бъдат ограничени по някакъв начин и ако това не се случи, отново заплашват с блокада на "Дунав мост".