"Продаването на антибиотик без рецепта е противозаконно. Когато пациент закупи лекарства, след като сам е взел решение, че ще се лекува с тях, лишава други хора, които действително имат нужда от същите медикаменти по лекарско предписание", коментира в "Тази сутрин" Аркади Шарков, съветник в здравното министерство.
„И през уикенда, включително, работихме по темата с липсващите лекарства. Утре и в други ден се очакват доставки на част от дефицитните антибиотици. В пандемията за една седмица бяха произведени 120 000 опаковки", каза той.
По думите му България има възможност да покрива нуждите на населението от тези лекарствени продукти.
"Произвеждаме генерици, но те са напълно съответстващи на оригиналните продукти“, посочи Шарков, допълвайки, че към момента на пазара липсват 63 медикамента.
„В следващите дни ще пристигнат няколко бранда, утре ще можем да бъдем по-конкретни. В следващите месеци българските граждани ще имат достъп до лекарствата, от които имат нужда. Имали сме разговори за бърз, паралелен внос на няколко продукта, които към момента липсват – някои от тях са за респираторни заболявания, други са антибиотични. В рамките на тази седмица ще се определи с колко може да се съкрати административния срок за този внос“, посочи той.
Относно презапасяването с лекарства Аркади Шарков посочи, че фармацевтите са длъжни да изпълняват точно рецептите и ако в тях е записано лечение с една опакова от дадено лекарство, те не могат да го дадат в по-големи количества. Проверки се правят и по тази тема, а експертът призова да се подават сигнали в случай на нередности.
Той уточни още, че има приложение, с което можем да сравняваме цените на лекарствата у нас. То е на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти и се открива в Google Play. Чрез него може да се намери и аналог на медикаментите.