Аптеки затворят врати за ден в знак на протест. Настояват за финансиране, което да ги подкрепи във въвеждането на новите електронни системи.
Протестиращите не са против нововъведенията, но искат ефективното им внедряване и финансова подкрепа. Европейската система за проверка на автентичността на лекарствата вече е факт, предстои въвеждането и на национална, която да следи количествата.
Очаква се въвеждането и на електронна рецепта, инвестиции ще се наложат и заради новите изисквания на данъчните за свързаност на софтуера за управление на продажбите и касовите апарати.
„От началото на протестите над 700 аптеки са заявили, че ще се включат в протеста. Протестът е за електронна рецепта, за синхронизирана система за верификация , реекспорт, за синхронизирана система на данъчните власти и най-вече синхронизирано електронно здравеопазване. Искаме тези системи да влязат в действие и да бъдат бюджетирани със съответните европейски или национални средства, искаме всяка една аптека да може да отговори на тези изисквания”, обясни Антон Волев – фармацевт.
За работно място, което до сега не е имало техническа обезпеченост, необходимата сума варира между 2000 и 2500 лева, посочи представител на протестиращите от Благоевград.
Аптеката в монтанското село Лехчево обслужва и жителите от поне още шест съседни села, в които или изобщо лекари, или - в добрия случай, идват рядко.
Другата най-близка аптека е на 15 километра, но тя не работи със здравната каса. Алтернативата е Монтана, която пък е на повече от 30 километра.
"Спасителната" за хилядите жители в района аптека обаче, може и да не издържи на системата за верификация. Затова собственичката й се включва в протеста на фармацевтите. Тя самата не е против верификацията, но настоява да се случи в друг момент.
"Когато в България е изградена единна електронна система на здравеопазване, въведена е електронната рецепта. Защото смятам, че верификацията ще утежни процеса по обслужване на рецептите. Ние и без това сега много пишем – преди всичко пишем - и внимаваме нещо да не объркаме, за да не дойдат да ни глобят, отколкото да обръщаме внимание на пациентите. А то това е нашата работа", смята фармацевтът Веска Алексиева.