Фармацевти работят с жълти жилетки в знак на протест. Причината за недоволството им е нова европейска наредба, за чието изпълнение аптекарите ще трябва да инвестират в нов софтуер.

Досега всички лекарства, които се продаваха, имаха линеен бар код. Според новата директива след 9 февруари всички произведени лекарства ще имат двуизмерен матричен код и лепенка, която да показва, че не е нарушена цялостта на опаковката. Идеята е всеки продаден медикамент да се отразява в специален софтуер и по този начин да се гарантира, че до пациентите няма да достигат фалшиви лекарства.

Снимка: btvnovinite.bg

Според част от фармацевтите новата система не само би затруднила работата, а има и сериозни пропуски.

„Системата по верификация няма да реши казуса с фалшивите лекарства, защото те се продават по интернет и с чанти, тези хора не верифицират и няма да верифицират. Нито ще се реши казусът, ако ние открием едно фалшиво лекарство в аптечната система, какво правим с него. Регламентът не казва нищо по въпроса”, посочи магистър-фармацевтът Антон Вълев, председател на Националната аптечна камара.

Друго притеснение е, че новата система ще бъде свързана с НАП и така тя ще има достъп до складови наличности и данни на пациенти.

„Ако данните на пациент с онкологично заболяване изтекат, какво ще се случи? Тогава той може да иска кредит от банка, за да се лекува, а банката да не му го даде, ако тя има достъп до тези данни”, изтъкна Константин Качулев, председател на Регионална фармацевтична колегия – Благоевград.

От здравното министерство увериха, че периодът за въвеждане ще бъде плавен и най-малко шест месеца аптеките няма да бъдат глобявани.

„Няма да се затваря нито една аптека, няма да се лишава нито един пациент от лечение. Обратно – идеята е да се гарантира лечението на гражданите с верифицирани лекарства, признати на територията на ЕС”, заяви здравният министър Кирил Ананиев.

„Посланието ми към колегите ми е да подхождат отговорно, професионално и дигитално към своята фармацевтична практика, защото ние живеем в XXI век”, изтъкна проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

До момента към системата са се присъединили над 2000 аптеки, което е около 50% от регистрираните в страната.

Лекарства без такъв друизмерен матричен код, които са произведени преди 9 февруари, няма да бъдат бракувани. Така за аптеките ще има естествен адаптационен период, през които няма да бъдат глобявани, тъй като те ще се продават до изтичане на срока им на годност.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement