Сектор „Енергетика“ е изключително апетитен от гледна точка на средствата, които преминават през него и позволяват финансиране на политически проект.

Това заяви в „Тази сутрин“ бившият ресорен министър от "Има такъв народ" в кабинета „Петков“ Александър Николов.

Той гостува по повод списъка с „касиери“ на президента Румен Радев в енергетиката, показан от съпредседателя на ДПС Делян Пеевски.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Николов заяви, че не е разгледал детайлно списъка, тъй като било несериозно да се каже „А“, без да се каже „Б“ - когато се твърди, че някой е извършил злоупотреби да се представят детайлни данни.

Посочи още, че при неговото управление са назначени двама от списъка – изпълнителен директор на Националната електрическа компания и председателят на борда на директорите на „Булгаргаз“.

Александър Николов добави, че преди това в двете компании е имало „меко казано злоупотреби“, данни за които са изпратени до разследващите органи.

По думите му секторът продължава да затъва, като най-катастрофалният финансов резултат от служебните кабинети е в „Булгаргаз“ под ръководството на Деница Златева. По време на кабинета на ПП-ДБ, подкрепен от ГЕРБ, пък имало 9-месечно мълчание.

„Беше много странно, че не се направи ревизия, направиха се няколко псевдокомисии в парламента, от които не излязоха никакви резултати, нещата са меко казано притеснителни. Много мирише, че секторът се използваше за трудоустрояване на хора, за разпределяне на позиции, закрепяне на разглобени структури и некоалиции“, заяви Николов.

На въпрос има ли касиери в сектора той заяви, че проверката се прави така - вади се финансов отчет на държавните предприятия и се наблюдават приходи, разходи, отделни пера, изследва се движение на парите, когато се намери нещо притеснително, се изследва насрещното дружество и се задават въпроси.  

Николов обобщи, че секторът е постоянно използван като политическа дъвка, а единственият шанс да прогресира е да няма политически натиск и протекции.