„Ако евроизборите бяха тази седмица, три политически сили увеличават относителния си дял - ПП-ДБ, „Възраждане“ и БСП. През 2019 г. около 33% от българите гласуваха на евроизборите. Сега със сигурност избирателите ще бъдат под 2 млн. души, някъде около 1,8-1,9 млн. души“.

Снимка: bTV

Това каза социологът Добромир Живков в  „Тази сутрин“. Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1058 лица над 18 г. в страната в периода 24 февруари – 3 март по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.

Според изследването сериозен е делът на колебаещите се да гласуват на изборите за Европейски парламент през юни – около 14-15%. Според социолога Добромир Живков обаче те не могат да променят драстично резултатите.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

По думите му европейските избори са по-скоро огледален вариант на нашето национално разпределение в парламента.

Настоящите пет партии в Народното събрание много вероятно ще излъчат представители в Европейския парламент. Всички останали изглежда, че нямат реален шанс за това.

Три партии бележат ръст в подкрепата си, като „Възраждане“ са успели да се позиционират като единствената открита евроскептична националистическа сила и това води до увеличаване на тяхната тежест в европейски избори, обясни Живков.

Какви са приоритетите на избирателите?

  • Здравеопазване – 21%
  • Борба с корупцията – 21%
  • Образование – 20%
  • Социално подпомагане – 12%
  • Съдебната реформа – 10%
  • Пълноправно членство в Шенген – 7%
  • Повишаване на отбранителните способности на армията – 4%
  • Развитие на пътна и жп инфраструктура – 3%
  • Приемане на еврото – 2%

Снимка: bTV

По думите на социолога основен приоритет е борбата с корупцията, но половината хора не правят връзка, че за това трябва да бъде завършена съдебната реформа.

Доверие в институциите

Данните от проучването не отчитат голяма промяна в доверието в двете основни институции – Народното събрание и правителството.

Снимка: bTV

„Виждаме известен спад специално при правителството и го тълкуваме като отражение от политическото напрежение и пререканията. Важно е да отбележим ниската степен на доверие в Народното събрание, сега нещата се влошават още повече“, отбеляза Добромир Живков. 

Нагласи към ротацията

Снимка: bTV

„Огромна част от обществото е настроена не особено позитивно и спокойно към този процес, защото непрекъснато избухващите противоречия в управляващата коалиция създават усещането, че всеки момент може да се стигне до следващи избори“, каза социологът от "Маркет ЛИНКС".

Отношение на избирателите към меморандума на ПП-ДБ

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Данните са от национално проучване, финансирано и реализирано съвместно от bTV и „Маркет ЛИНКС“, проведено сред 1058 лица над 18 г. в страната в периода 24 февруари – 3 март по методите на пряко-лично интервю и онлайн анкета.