„Минималната работна заплата трябва да покрива нуждите на работника и неговото семейство“, посочи пред bTV Пламен Димитров, президент на КНСБ.

В ефира на „Тази сутрин“ той отново обвърза определянето ѝ чрез издръжката на живот.

Според Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ, има проблем във формулата за изчисляване на минимална работна заплата и са необходими обективни критерии като ръст на икономиката и ръст на производителността.

„Всяка една заплата първо трябва да бъде изработена и след това платена. Не може минималната заплата да расте с 38% за две години при ръст на икономиката от 3,8%“, посочи той.

 

“Няма съгласие между нас и бизнеса, няма и желание сред политиците дори да отворят този дебат“, заяви Пламен Димитров.

„Растат доходите, не само минималната работна заплата. За последните 12 месеца средната работна заплата е пораснала с над 17%“, допълни още той.

Според него това компенсира ударите на инфлацията по нашия джоб.

Добрин Иванов добави, че през последните две години в България доходите са пораснали по-бързо от раста на инфлацията и по-бързо от икономиката.

От думите на Пламен Димитров стана ясно, че имаме рекордно ниска безработица на пазара на труда.

Той посочи, че няма връзка между вдигането на минималната работна заплата и тръгването на работодатели от България, а "пазарът не е позволил повече да се работи при тези доходи".

"Логиката казва да нямаме минимална работна заплата от 1077 лева от следващата година, но най-вероятно ще имаме, защото законът е такъв", посочи Добрин Иванов.

Според него това ще доведе до ръст на безработицата и ръст на сивата икономика.

И вчера синдикатите влязоха в задочен спор с работодателите, които настояват минималното заплащане за следващата година да е под предложеното от 1077 лева.

От КНСБ предлагат минималната работна заплата да бъде определяна от заплатата за издръжка.

По изчисления на синдикатите за второто тримесечие тази година заплатата за издръжка е 1453 лева. Според тях работещите на минимална заплата в момента са 19,8% - 437 000 души.

От Асоциацията на индустриалния капитал в България смятат, че размерът на минималната заплата трябва да остане 933 лв. Според тях предлаганото увеличение ще има негативни последици за работодателите.