На 29 септември крайнодясната "Партия на Свободата" в Австрия постигна невиждано висок резултат за своята близо 70-годишна история.

Последваха протести срещу съставянето на кабинет с нейно участие, а междувременно консултациите при президента Ван дер Белен започнаха. Ще се стигне ли до нови избори в страната – разговор с журналиста Флориан Байер.

Вече измина седмица от изборите в Австрия. Изненада ли бяха резултатите за Вас?

Флориан Байер: Да, определено. За първи път крайно дясната „Партия на Свободата“ извоюва категорична водеща позиция. 29% не са малко и ясно показват, че идеите, които партията проповядва, са част от масовия глас. Но от друга страна, съм сигурен, че част от гласоподавателите избраха партията в знак на протест към  управлението на досегашната власт. Избирателите  са недоволни от социалната политика в държавата, от високата инфлация и това няма как да бъде пренебрегнато.

Тези гласоподаватели ли донесоха победата за „Партията на Свободата“? 

Флориан Байер: Да, това не бива да бъде поставено под съмнение. Преди няколко месеца по време на европейските избори партията извоюва 25%. Сега резултатът е дори по-висок, така че несъмнено това е най-силната политическа фракция в страната. За това помогнаха активните избиратели. Сега остава само въпроса дали ще се намери партньор за съвместно управление и тук основен играч се явява консервативната Народна партия. Двете политически сили вече са били в коалиция в три области, както и в парламента. През последните месеци бяхме свидетели на едно доближаване на двете партии, особено към външната им политика. Пример за това е противопоставянето срещу сухопътния Шенген за България и Румъния.

Какво означава това сближаване на двете партии? Ще настъпят ли промени в миграционната политика на Австрия, както се говореше в предизборната кампания? 

Флориан Байер: Това сближаване е тенденциозно и със сигурност означава още повече ограничения по темата с миграцията. „Партията на Свободата“ обяви, че ще спре всички молби за краткосрочно и дългосрочно убежище. Това, разбира се, пристъпва законно човешките права. Въпреки това председателят Хербърт Кикел обяви, че е готов да внесе промени. Дали съдът ще го позволи, предстои да разберем. Дали победителите в тези избори ще се съобразят със съда - също предстои да разберем. Народната партия има доста по-умерена политика по отношение на тези теми, като поставят конституцията на държавата и правата на човека на първо място. Но ако това е единствената им възможност за коалиция, процесът може да се преобърне. Що се отнася по темата за сухопътния Шенген за България и Румъния, засега тя не се коментира активно, но това е и ясен знак, че няма да има окончателна положителна позиция в близко бъдеще.

Означава ли това, че Австрия може да последва политиката на Унгария и Виктор Орбан спрямо Европа?

 

Флориан Байер: В цяла Европа се наблюдава ясен завой към крайнодесните партии - във Франция, Италия, както и в три от основните области на Източна Германия. Това е ясен знак, че тази вълна на десен популизъм ще се разраства. Да, от 2010 г., когато Орбан дойде на власт в Унгария, политиката на страната спрямо Европа рязко се промени. Сега съществуват и тези притеснения, че Австрия ще повтори модела. Но тук има една голяма разлика. На изборите миналата неделя „Партията на Свободата“ достигна 29%, а не абсолютно мнозинство от над 40%, както беше при Орбан преди години.

От нощта на изборите протестите срещу „Партията на Свободата“ пред парламента във Виена не спират. Защо обаче масово гражданите подкрепиха крайната десница?

Флориан Байер: Вижте, Виена е и, но и не е Австрия. Преди това имаше протести срещу досегашните управляващи. Австрийците са разочаровани и затова протестират. Истината е, че много избиратели намират програмата на крайната десница за убедителна - за това, че има прекалено много мигранти, за липсващата сигурност в страната. Ръководството на партията доста умело използва страховете на гражданите. Това беше видимо и по време на пандемията от коронавирус. Партията се превърна в символ на всички, които се обявиха срещу ограниченията заради вируса, срещу ваксинацията. Така се получи един доста умел поток на избиратели. В допълнение партията успя да създаде алтернативни медийни канали - като в Телеграм и YouTube, които ясно да усилят недоверието както в правителството, така и в традиционните медии, които го отразяват.

Как оценявате бъдещите преговори, ще остане ли партията големия победител?

Флориан Байер: Това несъмнено е най-голямата победа на партията до момента, така че без нея правителството е невъзможно. Дали ще отстъпи някои свои принципи и ще действа по-умерено, още е напълно неясно. Мнозинството за създаване на правителство зависи изцяло от предстоящите преговори, чиито медиатор в крайна сметка е президентът, който досега винаги е давал квота на партията с най-много избиратели. Но при изказването си в нощта на изборите, президентът Ван дер Белен ясно каза, че се надява на проевропейско правителство с ясно очертана либерална демокрация. Ако президентът не даде  управляваща квота, тогава идва ред на повторни преговори.

Очаквате ли в такъв случай повторни избори в страната?

Флориан Байер: Досега не се е случвала подобна ситуация в Австрия. Да, преговорите понякога продължават с месеци, но винаги се стига до споразумение. Но ако Народната партия откаже коалиция, защото останалите вече го направиха, може за първи път в историята на страната да се изправим пред нови избори.

Ако все пак не се стигне до избори, как би изглеждала Австрия с канцлер Хербърт Кикел?

Флориан Байер: Хербърт Кикел е истински радикален в своята политика. Той е твърдо решен за премахване на всички молби за убежище и дори говори за ремиграция и депортация на вече установени от години мигрантски семейства. Това за Европа ще означава, че Австрия като Унгария ще се отцепи от общата политика на съюза. Особено за подкрепата към Украйна. Ще се установи една проруска политика. Австрия постепенно ще се отделя повече и повече от Европа и ще се обръща към националните си ценности.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK