Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест, каза пред bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

Колко тежко протича заболяването разказва наш сънародник, който се заразява в Съединените щати преди две години.

На хиляди километри от България, в пустошта на Орегон, Стоян Иванов обикаля от град на град като продава учебници. След ухапване от комар обаче разбира, че е заразен със западнонилска треска.

„Симптомите бяха температура и започнах да се треса. Когато вече бях в спешното отделение, до такава степен се тресях, че когато искаха да ми вземат за втори и за трети път кръвна проба, се наложи да ме вържат с колани“, разказва Стоян Иванов.

Лекарят му обяснява, че заболяването е рядко и няма лекарство срещу него, а случаите на заразени в Америка зачестяват с всяка година.

„Когато постъпих в Спешното и когато той предположи, че това е причината, реално каза: "За съжаление, четирима души починаха днес. Преди два дни ги изпратихме с хеликоптер в Калифорния", разказва още мъжът.

„Не е шега работа. Мога смело да твърдя, че живея втори живот. Звъннах на най-близките ми хора, защото усещах как буквално нямам сили да се боря с това нещо“, споделя Стоян.

Той успява да се излекува след седем дни в болницата.

 

У нас през тази година все повече хора се изследват за заболяването. Доскоро се знаеше за трима заразени, но само от тази седмица пробите показват три нови положителни случая.

„Ще имаме шест случая съвсем скоро официално регистрирани. По-голямата част от случаите са от София, но при всички случаи заболяването може да се срещне във всяка една точка на страната“, обясни проф. Ива Христова.

Тя предупреждава, че до края на септември е възможно заразяване и при съмнение е нужно навременно обръщане към лекар.

„Повишена температура с несърбящ обрив. При сериозна отпадналост, силно главоболие и болки в очите трябва да се обърнем към лекар“, каза тя.

С този тип вируси тепърва трябва да свикваме.

„С промяната на климата, със затоплянето му, трябва да сме подготвени за по-голям брой тропически болести, тъй като се разширява ареала на разпространение“, обясни проф. Ива Христова.

Затова е една препоръката към институциите - регулярно пръскане, така че да се намали популацията на комарите.

А на всички, които отиват на по-екзотични места, Стоян препоръчва: „Да се пръскат за комари и по възможност, ако ходят на такива места, да проверят дали там се пръска. Истината е, че няма нужда да имаме огромен страх от този вирус, защото той се хваща изключително трудно и шансът е много малък.“

В Европа най-силно разпространено е заболяването в Гърция и Италия.