Домовете на хората в карловските села бяха залети от поройни дъждове преди два месеца. Стихията стовари огромни дървета от горите над селата Богдан и Каравелово в дворовете им, а властите обещаха дървеният материал да остане за пострадалите, без да плащат за него. Миналата неделя ви показахме, че безвъзмездните дърва не са съвсем безплатни.

В Каравелово и Слатина пет кубика от безвъзмездните дърва струват 10,50 лв., а тарифите за транспорт и рязане са различни.  В  Богдан се дават по 40 лв. за кубик. В цената влизат разходи за транспорт и рязане, които са задължителни. Това ви показахме преди дни.

Вие дърва взехте ли си?

-Гергана, жител на Богдан: Ами не сме, защото нямаме възможност.

Е, те са безплатни

- Е как ще са безплатни?

Нали държавата отпуска безплатни дърва?

Ами, при нас трябва да се заплатят.

Отказвани ли са дърва на хора, които не искат да им се носят дървата и да им се режат, а да сами могат да си ги нареждат?

- Христо Иванов, кмет на Богдан: Не, няма такъв отказ на такива хора. На глупави въпроси не ми се…. Кой ви изпрати да задавате тези въпроси питам, искам имена.

Вие не можахте ли да си вземете дърва без пари, просто да си ги докарате вие и да си ги нарежете вие?

Елка, жител на Богдан: Така казаха, че не може, за да няма анархия, така се каза в селото.

Защо, въпреки обещанието на държавата, дървата се плащат попитахме и служебния министър на земеделието. Той, каза, че държавата възлага отговорността на месните кметове и отказа да коментира решенията им.

„Ако поискат помощ от нас, като земеделие и горско стопанство, за дейности, които можем да извършим, за да намалим тази цена или каквото може допълнително да помогнем, ще се отзовем“, заяви Явор Гечев.

Държавата дава ли безвъзмездно дърва?

Явор Гечев: Да, там тези, а и чакайте още изненади, които не можем все още да оповестим.

Обаче там на хората им се налага да плащат и за кубик и за транспорт?

Всъщност, пак казвам, въпросът не е към мен. Всичките дърва, които не сме предоставили, т.е. от мъката на хората не се печели. Това, в крайна сметка, е първото решение  - всичко, което беше там, да остане за тях. Как да отговоря за цени, които ние не сме определяли и не знаем как съществуват.

Ден по-късно кметът на община Карлово Емил Кабаиванов поиска от Министерство на земеделието да създаде организация за безплатно рязане и транспорт на дървата. И така топката отново е в земеделското министерство. А въпросът колко е количеството на събрания дървен материал така и не получи своя отговор.

Какво каза кметът на Карлово днес пред bTV?

„Дървеният материал (б.р. в двора на старото училище в село Каравелово) е около 500 куб. метра. До момента 80 семейства от пострадалите 150 са получили по 5 куб. дърва. 20 семейства по тяхно желание си добиха дърва от коритото на реката, а останалите 50 ще получат от тези дърва по 5 куб., които е гласувал Общинския съвет. Те ще бъдат безплатни“, заяви кметът на Карлово Емил Караиванов.

Той допълни, че дървеният материал, събран от пострадалите села до момента е 2000 куб. и че не целия материал става за горене.

„В село Богдан първоначално на общоселско събрание, по предложение на жителите на селото, се взима решение да се заплаща рязането, цепенето и транспортирането на дървата. За да няма съмнение, тъй като общината никога не се е ангажирала да иска средства от хората и нямам такова намерение, поисках помощ от министъра държавните лесничейства да осигурят резачи и транспорт“, добави Караиванов.

Той заяви, че няма информация да са отказвани дървета на хора от пострадалите села.

„Общината никога не е искала от хората средства за нарязване и транспортиране на материала. Нека, който твърди, че са отказвани дърва, да го докаже. Не вярвам някой да откаже дърва, при положение че има толкова много“, каза кметът на Карлово.

„Общината издава превозен билет, за който се заплаща държавна такса и поставя върху дървесината марката на общината. За частните взаимоотношения с хората, които режат и транспортират, ние не сме страна и не участваме в тях“, добави Караиванов.

Той допълни, че за да се реши проблема трябва да се организира още едно междуселско събрание в Богдан и там да решат (б.р. за заплащането на рязането, цепенето и транспортирането на дърва), като това е най-демократичният начин.

“Ще препоръчам на кмета (б.р. на село Богдан), който е избран от населението, а не е излъчен от мен – той трябва да направи събрание и да решат как да постъпят със средствата, които досега са събирани“, заяви Емил Караиванов.

Какво каза служебният земеделски министър днес пред bTV?

„В рамките на събирането на дървесината на трите пункта са събрани около 2000 куб. метра дърва. Цялата дървесина е оставена на складове, посочени от местните кметове и Министерство на земеделието никога не е имало претенции за заплащането на дървесината“, заяви Явор Гечев.

Той допълни, че е разбрал за проблема след репортажите по bTV и че е разпоредил да се включат екипи от горското стопанство с резачки за нарязване на материали.

„Това, което можем да направим, ще бъде направено без заплащане. Моето конкретно предложение е – ще подготвим дървата за рязане, ще изпратим екипи с резачки, за да може да се подготви дървесината и кметството да извърши съответно превоза, който не е чак толкова много и предложението е тези разходи да не са за хората. И аз, и кметът ще трябва да направим всичко възможно, защото хората имат нужда от това“, обясни Явор Гечев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement