В рубриката „Задочна България“ разтваряме тетрадки с рецепти на повече от 100 години – кулинарни книги от Царство България и от социализма.
От тях научаваме каква е била кулинарната култура на българите след Освобождението на България от османско робство и как изглежда ръчен миксер от началото на 20. век.
Когато разтворим старите готварски тетрадки или кулинарни книги попадаме на неподозирани съкровища.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По рецептите на българите от миналото се запознаваме и с техния живот.
Марин Лесев е колекционер и изследовател на кулинарното ни наследство. Притежава над 2000 готварски книги, 6500 списания, 1700 вестници и стотици други артефакти.
Най-старите му издания са на 150 години. Започва да колекционира преди 30 години, когато идва в София като студент.
По думите му и преди 100 години българинът е бил много отворен към света и много се е интересувал от нововъведенията в кулинарията.
Историята на българската кулинария започва преди Освобождението на България от османско робство с книгата на Петко Славейков „Наставления за всякакви гостби“, но както ги правят в Цариград. Първите изцяло български рецепти са записани по-късно.
„Първите книги, които правилно показват българската кухня са записани през 20-те, 30-те и 40-те години, доста широк период. Тогава има интересни книги, които има цели раздели стара българска кухня“, обяснява Марин Лесев.
В своята кухня българката винаги е събирала всевъзможни готварски книги и рецепти, някои напълно непознати днес. Като пример Лесев споменава салатата от агнешки крачета или кюфтета от червен хайвер.
Как са изглеждали миксерите в миналото и какво е пишело в книгите с диети – гледайте във видеото!