Австрийска двойка почина, след като реши да си сготви супа у дома с див чесън, набран от гората. Оказало се, че те са го сбъркали с отровните стръкове на друго растение.
Сезонът на дивия чесън вече започна и любители на готвенето излизат да го търсят сами сред гористите райони.
Мъжът и жената били откарани в болница на 11 март с признаци на хранително отравяне, съобщават австрийските медии.
Първоначалното състоянието на двойката от Дойч-Ваграм било стабилно, но в лечебното заведение се влошило и дни по-късно съпрузите издъхнали.
Според специалисти те най-вероятно вместо див чесън са набрали стръкове мразовец, наричан още кърпикожух, който съдържа колхицин и е отровен.
Организмът реагира от два до шест часа след приема на токсичното вещество. Ако засягането на организма е по-леко, може да има затруднено преглъщане и гадене.
При тежко отравянето съществува риск от сериозни стомашно-чревни проблеми, включително кървава диария и дори смърт поради блокиране на дишането - циркулаторна недостатъчност.
Според проф. д-р. д-р Андреас Хенсел, президент на Федералния институт за оценка на риска, дивият чесън, мразовецът и отровната момина сълза често се бъркат.
За да различите дивия чесън от отровните му двойници, обикновено е достатъчно да разтриете зелен стрък между пръстите си. Ако не се появи характерната за дивия чесън миризма на чесън, по-добре е да оставите билката и веднага да почистите добре ръцете си, съветват експерти.
Дивият чесън има редица лечебни свойства, а цъфтежът му е в периода април-юни. Богата е на витамини А, В и С, минерали – като калий, калций, магнезий, фосфор, желязо.
Растението разширява кръвоносните съдове, като по този начин подобрява кръвното налягане. Пречиства кръвта, което помага за поддържане на нормални нива на холестерол и стопяване на мазнини.
Има бактерицидно действие, което го прави подходящ за лекуване на бронхит, астма и различни грипни състояния.