В сезона на простудните заболявания и на прага на зимата - медът остава сред най- безценните природни средства за добър имунитет. Предлагането е голямо, но пчеларите твърдят, че мед без добавена глюкоза и захар не се намира лесно на пазара, а цената на килограм е от 8 до 15 лева. Как потребителите да различат истинския мед и колко полезни са пчелните продукти?
Семейство Аврамови от ямболското село Робово от 10 г. имат пчелна ферма. Произвеждат мед и много пчелни продукти – пчелна пита, прополис, клеева тинктура. Всички те могат да бъдат изключително полезни в сезона на грипа и на всякакви простудни заболявания.
Двамата имат 140 кошера. Освен останалите продукти, си приготвят меденки, домашна лимонада. Храната им е здравословна, на базата на пчелите продукти, които ползват ежедневно.
Въпреки че идва зима, почивка за пчеларите няма. Отскоро във фермата предлагат и кремообразен мед, който приготвят на място и е по-скъп от обикновения.
Пенчо Колев, пчелар в района от 40 г., казва, че най-хубавият мед е от кориандър, както и букетът.
Най-търсен остава класическият вариант, който за съжаление има много ментета, с добавена глюкоза или захар.
„За 30- 40 дни той започва да кристализира. По принцип трудно може да се хване фалшивият мед", казва Здравко Аврамов.
Голямо е търсенето и на пчелни продукти - пчелната пита и пчелният прашец на цена от 10 лева вървят с указания за ползване
В момента изкупната цена на килограм български мед е 3.50 лв. и се изнася предимно за външния пазар. Според пчелари най- голямо е търсенето в Германия и в Гърция.