Властите у нас призовават да не подценяваме грипа - всяка година 2000 души губят живота си заради усложнения.
Броят хората над 65 години, ваксинирани срещу грип, се увеличава от въвеждането на програмата за безплатна ваксинация.
Все пак то остава почти двойно по-ниско от средното за Европа, където близо половината от възрастните се имунизират - срещу под 25 процента у нас.
Прогнозите са интересът към ваксинацията да се увеличава - затова от здравното министерство ще поискат да се предвидят по-големи количества за догодина.
До края на седмицата Емилия Василева очаква да я ваксинират срещу грип. Всяка година се записва за безплатна имунизация.
„Защото съм биолог и смятам, че това е единственото средство, което може да подпомогне поне лекото протичане“, казва тя.
За този сезон вече са ваксинирани около 15 хиляди възрастни. На по-отдалечените места - доставките предстоят вероятно до края на седмицата.
В Ямбол пристигнаха днес - след много сигнали за чакащи хора.
„Обикновено правим една акция в събота или неделя, заявяваме в касата, че ще работим и поемаме и работим само за ваксини“, посочва д-р Венелин Стаменов, личен лекар.
Здравните власти обмислят програмата да бъде разширена и за деца, особено за тези с хронични заболявания.
„Трябва да сс разберем с педиатрите коя възрастова група да обхванем. Децата в България не са толкова много, и ако това не можем да си позволим, то ще е срамно“, коментира доц. Ангел Кунчев.
Ваксините тази година са срещу два типа грип А и 2 от тип Б.
„Клиничната картина е сходна при всички грипни вируси, има епидемиологични различия - Б-вирусите атакуват най-често децата“, коментира проф. Нели Корсун.
Потвърден случай на грип у нас все още няма - сега циркулират други респираторни вируси, основно COVID-19.
По темата работиха Кристина Налбантова и Дани Атанасова.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase