Родопската песен "Руфинка болна легнала" огласява едни от големите сцени в Германия.

В сърцето на Берлин от години се чуват звуците на българска народна музика. Германската столица е дом на един от най-уникалните хорове за български фолклор, огласявал сцени в Азия, Европа и в Берлинската филхармония.

Този хор е необичаен.

““Руфинка болна легнала" е една от най-любимите ми песни, защото първо е родопска песен, супер емоционална и аз като я пея, имам чувството, че седя на планина, пред цялата планина. Kато я запея имам чувството, че съм на планина в България. Много често я пея и със затворени очи, само и само да усетя тази атмосфера , в този момент”, коментира Ярмина Пее Руфинко.

Тя е с български корени, но е родена и израснала в Берлин. Дъщеря е на диригента Боряна Величкова, която през 2009 година, създава единственият по рода си хор за фолклорна музика  "Българските гласове на Берлин" .

В него участват не само българи, а и чужденци от всички краища на света.

„Трудно е за чужденците, изключително трудно и не само езикът. Те обичат винаги в детайли да знаят превода на текста, орнаментиката също е страшно интересна за тях, ритъмът  безспорно“, казва диригентът Боряна Величкова.

Катрин Холс идва от Англия. Пее в "Българските гласове на Берлин" от година. И макар че не е учила български език, тя перфектно може да изпълни и най-трудните народни песни.

„Отнема доста време да запомниш текстовете, когато не знаеш значението им. Пея, без да разбирам, какво точно пея и за това непрекъснато моля останалите да ми превеждат“, споделя тя.

Сузана е родена в Германия. За първи път чува българска народна песен преди повече от 30 години в "Бостън Симфони Хол", на концерт на "Мистериите на българските гласове".

„Тогавашният ми съпруг каза, че задължително  трябва да отидем, защото беше чул, че една българска песен е избрана за златната плоча на космическия апарат "Вояджър" . И двамата останахме толкова впечатлени от музиката. Това е същата музика и същите песни, които пеем днес тук“, споделя Сузана.

Сузана

Но този нетипичен хор учи не само чужденците да ценят българското културно наследство, а и самите българи.

„Никога не съм учила пеене и не съм се занимавала така сериозно. Тепърва, когато дойдох тук, в Берлин, започнах да пея в този български женски хор за народно пеене и ми стана интересно да проучвам различните региони в България, да търся значението на текстовете, на думите, от къде идват различните носии“, казва Велина Пенчева.

Велина

През годините гласовете на талантливите хористи са огласявали Берлинската Филхармония  и множество сцени в цяла Германия.

„За мен е изключителен феномен колко чужденците се възхищават на нашата музика и е факт, че ние получаваме много повече внимание от чужди медии и от чуждата публика“, разказва Боряна Величкова.

„Въпреки че съм родена в Берлин, това ми е българското семейство тук. Това ми е родата  и тук се чувствам като вкъщи. Всички са с приятелски отношения и много ги обичам момичетата“, споделя Ярмина.

Така на 2000 км от България едни вдъхновяващи жени успяват да докоснат сърцата на немската публика с мистерията на българския фолклор.

По темата работи Михаела Златкова.