Световноизвестният цигулар и диригент Андре Рийо се завръща в България през март 2024. Той е музикантът, който продава повече билети от Бионсе и Роби Уилямс. Петя Дикова и операторът Александр Осиченко разговаряха специално с него в Маастрихт. 

Андре Рийо е феномен в музикалния свят. Наричат го „кралят на валса“, диригентът, който накара целия свят да танцува. 

Снимка: bTV

Роден в Маастрихт преди 74 години, освен родния си език, той говори още пет - английски, немски, френски, италиански и испански. Спорно е кой негов талант е по-впечатляващ - да свири на своя Страдивариус или да печели сърцата на милиони по света. 

Никой в света не прави това, което Вие правите. Каква е тайната Ви?

„Точно това - че никой друг освен мен не прави подобно шоу. Моята тайна е, че обичам това, което правя, обичам да съм на сцената, аз съм класически музикант, с класическо образование и създавам музика със сърцето си. Изпълнявам само тази музика, която докосва сърцето ми. Може да е Моцарт, Верди, каквото и да е, важното е да ме докосва. Онова, което знам със сигурност е, че ако докосва моето сърце, със сигурност ще докосне и твоето“, казва музикантът.

Снимка: bTV

Една от мечтите на Андре Рио е да реализира концерт на Северния полюс, за да прикове вниманието към проблема с глобалното затопляне, а следващата е концерт на Луната.

Снимка: bTV



За нас като българи е особена чест, че концерт-майсторът на оркестъра е българка - изключително талантливата Кремена Минева, която работи с Андре Рийо от 28 години.

„Оркестърът промени коренно живота ми. Бях само на 22 години, още студентка когато дойдох тук. Получих още едно семейство, колегите ми са изключителни, обожавам ги, обичам ги. Ние се храним заедно, пътуваме заедно, спим, на сцената сме заедно. Всеки ден ходя на работа с огромно удоволствие“, споделя Кремена Минева.

Снимка: bTV

Андре Рио е третото от шест деца. Баща му е диригент в симфоничния оркестър в Маастрихт, а самият Андре прекарва половината си живот като цигулар и диригент в класическия симфоничен оркестър. До паметната 1987 г., когато създава оркестъра „Йохан Щраус“, първоначално с 12 музиканти, като към днешна дата броят им е нараснал до 60.

Как се организира концерт от подобен мащаб?

„С много имейли, телефонни разговори, и с много хора - част от един фантастичен колектив. За да може да се случи всичко това. Можете да си представите, че никой не би се справил с концерт от подобен мащаб, ако беше сам. Ние имаме изключителен екип, с който пътуваме по целия свят. С този хора споделяме същата страст за музиката, както и за самия концерт, разбира се, за да се получи това едно чудесно преживяване“, разказва един от синовете на Андре – Пиер.

Снимка: bTV


Колко хора има на сцената?

„Може би най-точната бройка, която мога да Ви дам е ако ви отговоря така: Нашите готвачи готвят за около 650 души всеки ден. Значи, имаме около 250 души на сцената, останалото са подкрепящите службите и екипите, от които се нуждаем, за да може всичко да се случва“, допълва Пиер.

Снимка: bTV

Всичко се случва в името на публиката - почитатели от цял свят пътуват, за да преживеят „събитието Андре Рийо“. На концертите на Андре Рийо специално място е запазено за трудноподвижни или възрастни зрители, и тежко болни, които изпълняват последното си желание.

Снимка: bTV

Вижте цялата среща на Петя Дикова с Андре и Пиер Рийо във видеото!