Знаете ли, че България е имала собствено ски оборудване и пожарогасители още през 20-те години на XX век? Многобройна е родната техника, с която можем да се гордеем. Нейната история научаваме от книгата „Произведено в България“, а повече за нея разказва Станчо Станчев в рубриката „Задочна България“.

Тя е чудновата, практична, непозната. Днес стои из аукциони и прашни мазета, но в миналото е улеснявала живота на цялата нация. Зад неразказана историята на родната техника надникваме в книгата „Произведено в България“.

Антон Оруш е колекционер и изследовател на българската техника. През 2019 година издава първата си „Голяма книга на българската техника“. „Произведено в България“ е неговата втора книга.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От първия български велосипед, произведен през 1880 година, до първия самолет на Царска България от 1914 година, книгата на Антон Оруш показва непрочетените страници на българската техника.

Сред най-любопитните примери е производството на българска ски екипировка на Марко Костурков.

Снимка: bTV

Книгата на Антон Оруш разглежда историята на българската техника от края на XIX век, през Социализма до наши дни. Показва, както масовата техника, така и луксозните стоки.

Работното място на Антон Оруш е Библиотеката на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където също съхранява част от колекцията си.

Снимка: bTV

Страстта по колекционерството у Антон се запалва преди години.

Сред най-съвременната техника, за която той разказва в „Произведено в България“ са машините за обработка на банкноти от края на XX и началото на XIX век.

Според Антон Оруш интересът към машините на миналото се разраства все повече. От една страна, заради носталгията на хората, които си спомнят старата техника, а от друга - на младите, които тепърва научават за нея.