Gagosian Open е нова програма от амбициозни временни проекти, разположени извън стените на световноизвестната галерия. Честта да открие това световно събитие се пада на ранните творби на Христо Явашев – Кристо.

От 6 до 22 октомври в старинна къща в лондонския Ийст Енд ще могат да се видят негови творби от 60-те и 70-те години на миналия век.

Предвестник на мащабните проекти на Кристо сред които знаковите опаковането на Райхстага, Вратите в Сентръл парк, 50-километровата бягаща ограда до Плаващите кейове и опакована триумфална Арка в Париж, ранните му произведения, изложени в Лондон, показват предмети от ежедневието  като произведения на изкуството. Те привличат вниманието към пренебрегвани детайли, скрити от погледа с опаковането им в плат или полиетилен, омотани с въже или канап.

Снимка: btvnovinite.bg

„Той обичал да се рови около себе си и да конфискува обувките на жена си, количката на сина си, стока на хазяина, за да може да опакова различни неща, дотолкова обсебен, че да опакова дори колело, като израз на идеята за движение, опакова телефони, дори, за съжаление много големи, за да ги изложим тук – куфари, това което ще видите тук е чудесен чифт опаковани обувки принадлежали на съпругата му Жан Клод“, казва кураторът Елена Гуна.

Христо Явашев и съпругата му Жан Клод работят в тандем десетилетия, провокирайки хората  скривайки неща, така че всички да забележат, че ги няма. Провокирайки ги да се замислят какво е то, какво би могло да бъде, какво значи за тях и какъв е смисълът от всички останали неща, които са тук, но биха могли да не са. Племенникът на Христо, Владимир Явашев помага за този процес дълги години.

Снимка: btvnovinite.bg

Личната история на Кристо, избягал от България в Прага, преминал през Виена, Женева, Париж и накрая Ню Йорк, се повтаря от историята на къщата, избрана от куратора, за да приюти изложбата. Къщата е била дом на поколения семейства мигранти. Имотът е построен  през 1723 г., за да приюти мигранти хугеноти – първите бежанци в Обединеното кралство – ирландски работници,  източноевропейски евреи, евреи от Холандия и членове на голяма  бангладешка общност.

Преминавайки по етажите на къщата, човек може да остане с усещането, че избраните произведения винаги са били част от нея, но показват посоката в творческия път на Христо Явашев.

Ако сте се питали какъв човек е бил Кристо, изложбата ще ви отговори просто: „Свободен“.