България – как най-бедната държава в ЕС тайно спаси Украйна. Под това впечатляващо заглавие германският „Ди Велт“ публикува статия, от която стана ясно, че страната ни е доставяла оръжия и муниции на Киев още в самото начало на военните действия.

Любопитното е, че и бившият премиер Кирил Петков, който казва, че сме застанали на правилната страна на историята, и бившият вициепремиер Корнелия Нинова, която твърди, че не сме изнесли за Украйна „и един патрон“ се оказаха… еднакво прави.

Какъв обаче е не българският, а германският прочит на тази история? Цветелина Петрунова разговаря с автора на статията в „Ди велт“ Филип Фолкман-Шлюке.

– Господин Фолкман-Шлюке, в публикуваната от Вас статия в определяте България като страната, която тайно спасява Украйна. Може ли да бъдете малко по-конкретен, какви източници на информация използвахте по време на разследването?

– Това, което ме интересува, на първо място е доставката на оръжия в своята същност. И в Германия това е тема, която се дискутира непрестанно, дали има доставка на тежки оръжия. И тук политическата сцена е разделена. Затова започнах да се интересувам каква е ситуацията в другите страни и откъде всъщност Украйна получава голяма част от оръжията по време на войната. Установих, че България е една от страните с голямо оръжейно производство и в частност съветски калибри, започнах да проучвам ситуацията в България и се свързах с тогавашния министър-председател Кирил Петков. Но преди всичко проучвах откъм украинска страна, защото дотогава украинското правителство не беше излизало с информация по темата. Изненадах се от това, което чух, и от готовността да говори на украинския външен министър Димитро Колеба, който ми разказа, че посещението му през април е било „тайна мисия“, на която е бил изпратен лично от Зеленски, с цел да доведе България до решението за подкрепа към Украйна. И си казах, че този аспект изглежда интересен.

– Ако обърнем внимание на политиката на Германия, в седмицата в която поста си напусна министърът на отбраната Кристина Ламбрехт, а канцлерът Шолц обществено се двоуми дали на изпрати танкове „Леопард“ на Украйна, в сайта на германското Министерството на отбраната има списък с конкретни доставени оръжия. Защо според Вас и в България не е така, защо този процес трябваше да се случи в тайна?

– Не съм абсолютно сигурен, че този списък е напълно прозрачен, има големи дискусии за официалните списъци, които правителството официално публикува и ние в „Ди Велт“ разследваме тази тема. Канцлерът Шолц каза в свое изявление, че не цялата информация за възможни доставки от Германия към Украйна трябва да бъде обществено достъпна. За разлика от това България е особен случай, защото от една страна може да предложи муниции и съветско оборудване, а от друга страна имаше правителство, което не можеше да задвижи процеса. От една страна Кирил Петков, от моя гледна точка много прозападно, проевропейски настроен и от другата страна – социалистическата партия, която най-малко исторически е свързана с Русия. Социалистическата партия ясно заяви намерения за прекратяване на коалицията при изнасяне на оръжия за Украйна. Това беше едно особено стечение на обстоятелствата, което не се наблюдаваше в други държави и в тази връзка мисля, че в крайна сметка се стигна до морала от страна на Петков, след като Украйна директно е попитала за помощ. Кулеба ми разказа, че именно през април Украйна е била в голяма нужда от муниции. В същото време руските окупатори са атакували с пълна сила и правителството е трябвало да вземе крайно решение в тази ситуация. Голяма част от германците намират това решение на българското правителството за смело.

– Междувременно обаче българските политици са категорични, че не се е осъществил директен експорт. Това наистина ли е така, въз основа на вашето разследване?

– От това, което знам, доставянето винаги е било индиректно, Украйна също го потвърждава. Всичко се е случвало чрез посредници, през Румъния, Полша и Унгария. Това мога да го потвърдя със сигурност.  Тук особеното е, че е имало уговорка между Киев и София. Българското правителство е експортирало доставките към тези държави не безцелно, то е знаело че крайната дестинация е Украйна, и това е бил обмислен ход. Можем да го наречем формалност или политически трик, но е истина че този политически трик се случи точно, когато Украйна можеше да изгуби войната и в Германия това решение се приема по-скоро като правилен инструмент на действие.

– Ако се задълбочим , този индиректен експорт е свързан и с определени фирми-доставчици, имате ли информация кои са тези български фирми?

– Тук ще бъда честен, не съм разследвал из основи този аспект. Видях изявлението на „Кинтекст“ от края на лятото, за броя и вида на експортираните оръжия, това което не разследвам са кои конкретни фирми и посредници. В случая се уповавам основно на информация от Киев, а именно колко оръжия с български произход са постъпили на украинска земя. Намирам за интригуващо да се види кои са те и по какви начини са достигнали до разпространението, но мисля че това може да бъде обект на разследване от страна на българските журналисти.

– Кое Ви накара да ползвате като източници бившия премиер Кирил Петков и външния министър на Украйна Дмитро Кулеба?

– Когато като журналист разполагам от една страна с директна комуникация с украинския външен министър и голяма част от украинското правителство, които потвърждават тази политическа уговорка, а от друга страна имам бившият премиер на България, който е пряко свързан с тази уговорка, най-малкото, което имам в този момент, е цялостната картина на политическия процес. В моята история става въпрос за това да публикувам този политически процес, да покажа на читателите непознатото дотук. И в Германия тази роля на българските оръжия в началото на войната беше непозната.  Въпросът за включените фирми е по-детайлен, несъмнено заслужава да му се обърне внимание. Бих се радвал, ако българските медии се заемат с този аспект. Като журналист използвах принципът на двата източника. Какво се е случило по пътя между Румъния, Полшя и Унгария не е фокус на моята работа, но със сигурност, когато тази война приключи ролята на България ще бъде добра изходна точка за още разследвания.

Гледайте цялото интервю във видеото!