Заработи най-новият телескоп в Националната астрономическа обсерватория „Рожен“. Той е напълно роботизиран и с него ще се извършват дистанционни наблюдения на Космоса.
Телескопът AZ 1500 е последно поколение и е със специална оптична система. Диаметърът на огледалото му е 1,5 метра.
„Това е една хубава играчка, която ни позволява да работим по-добре, по-ефективно, и все пак да имаме по-добра конкуренция с нашите колеги, които са по света. Нашите астрономи, които са в България, ще имат един по-добър достъп до инструмент за наблюдения“, каза директорът на НАО „Рожен“ Никола Петров.
Първата задача, която предстои да бъде решена от астрономите в обсерваторията, е да разберат какви са пълните възможности на телескопа.
„Т.е. каква е онази най-малка светлина, която ние можем да регистрираме, която идва от обекти от нощното небе, колко далеч можем да видим, какво е разрешението на телескопа, за да можем да поставим задачите си, които са свързани с научен резултат“, обясни Петров.
Телескопът е монтиран в изградената нова кула с 6-метров купол.
Милен Минев е в обсерваторията от половин година и той ще работи и обслужва най-новата придобивка.
„Това е предизвикателство, защото все пак това е нов телескоп, нови технологии, но със сигурност, мисля, че ще се справим подобаващо“, коментира астрономът.
Проектът е финансиран по Националната пътна карта за научна инфраструктура. В ход е и следващия проект на НАО „Рожен“ - изграждане на първия в България радиотелескоп, който ще бъде на площ от 20 дка.
„Идеята е свързана с това да можем да улавяме сигнали, излъчени много, много назад във времето. Т.е. там стремежът е свързан с това, от една страна да видим началото на раждането на Вселената, или възможно най-близо до това време, което е почти 14 млрд. години назад във времето, също така радиосигнали, които са свързани с актуалния въпрос, свързан със сблъсък на ядра на галактики или пък със сблъсък на черни дупки“, казва Милен Минев.
А на роженските поляни с ударни темпове продължава строителството на пилона и подготовката за събора.