Уникалната изложба събра стотици паметници на културата и ценности спасени от 90-те години до днес от полицията. Изложбата можете да посетите до 27 януари в Националния археологически музей (НАИМ).

 На откриването присъстваха всички с принос към спасяването им. С най-голям опит и най-известен сред тях е Кирил Христосков. Полковник от резерва. Основател на отдела за антиките в ДС през 1985 година, експерт на НСБОП, член на съюза на колекционерите, изпълнителен директор на фондация Тракия.

Снимка: Ладислав Цветков

Бронзовият  шлем от село Плетена е едно от съкровищата на експозицията.

„Ръководех така да се каже тази операция и този шлем е намерен в землището на село Долен и беше предложен за продажба на черния пазар, ние успяхме да придобием информация и да го заловим в село Сатовча, Гоцеделчевско, беше много емоционално преживяване оказа се, че този шлем е един от най-добрите екземпляри и е много важна реставрацията, която беше направена, за да е в това състояние”, спомня си Кирил Христосков в предаването „Тази неделя” по bTV. 

Заради набезите на иманярите достига на малки парчета в ръцете на специалистите и възстановяването му с помощта на рентгенов апарат отнема време. Изследванията показват, че шлемът е сглобен от 5 отделни части. Пред полицията човекът, който се опитал да го отмъкне, разказал, че се е спънал в него и го е помислил за кошер.

Снимка: Ладислав Цветков

Доцент Христо Попов разкакзва историята на почиващия Херакъл, откраднат от видинския музей под прикритието на новогодишни фоерверки.

„Част от експонатите имат много интересна съдба почиващия Херакъл и бронзовата глава на млад мъж от Бонония не са откраднати, а са намерени при разкопки, откраднати са от музея във Видин от криминални престъпници, които изпълняват поръчка, след известно време двата предмета са открити в Германия и благодарение на бързата работа на полицията и са инвентаризирани в музея, са върнати в българския музей. Преди време имаше нелицеприятна ситуация в пловдивския музей – шлем и  маска бяха откраднати, охраната простреляна и едва 20 години по-късно бяха върнати. И сега отново може да се види в Пловдив”, посочва доц. Христо Попов.

Връщането на Херакъл у нас е още по- невероятно. Купувачът на находките в Германия заснел видео, когато имал гости в дневната си. Така антиките от България се появили в ефира на местна телевизия. Видеото случайно било забелязано от зрители, които знаели, че антиките са крадени. И започнали преговорите за връщането им.
  

Снимка: Ладислав Цветков

Други експонати също имат интересни перипетии да бъдат достъпни до широката общественост. Кончетата и статуетките от село Дрангово, които днес се намират в кърджалийския музей са открити от иманяр.  Благодарение на ГДБОП, които влизат в дирите му, се установява  откъде са предметите. Не винаги става ясно обаче откъде са съкровищата. 

Снимка: Ладислав Цветков