„Спасените съкровища на България” са изложени в Археологическия музей на Българската академия на науките.
Изложбата е от културни ценности, открити от 90- години на миналия век досега.

Експонатите са над 300. Сред тях е и сребърен съд, задържан при акция на „Дунав мост” -2 преди две години при  опит да бъде изнесен от страната.

Български гражданин напуска България с нетипично поведение и при проверката, у него намират съкровище -  предмети от 3-4 век преди Христа, много ценни, които биха били гордост за всеки музей.

В експозицията има и монети, които са задържани в центъра на Смолян. Те са задържани със съда и показват класическата мечта на иманяра да намери съкровище.

Сребърно-бронзов тракийски шлем е спасен в началото на 90 те години от бившия служител на ГДБОП и настоящ председател на фондация „Тракия” Кирил Христосков. Намерен е в Некропол до село Плетена, Гоцеделчевско.

Златни накити са открити при изкопни работи в Несебър. Откривателят им се опитал да ги укрие, но полицията го усетила и го завела да ги дари доброволно в музея.

В световните класации, България е на едно от първите места по износ на културни ценности и на фалшификати.

Ако се класифицира понятието фалшификат на културна ценност ще се облекчи много работата ни защото в момента артефакти изработени от наши „специалисти” не попадат под наказателна отговорност, но се случва и по време на експертиза истински артефакти да се докаже, че са фалшив и така отпада наказателна отговорност.

У нас между 25 и 30 хиляди души професионално и активно се занимават с иманярство и незаконен износ на културни ценности. Повдигнатите обвинения на година са до 140, от които 40 са с осъдителна присъда

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement