Наследниците на баба Илийца у нас. Освен че е написал разказа "Една българка" в Черепишкия манастир, Иван Вазов създава образа на борбената жена по разказите на хората от близкото село Челопек.
Издигната с доброволен труд, къщата-музей "Баба Илийца" е една от гордостите на Челопек. Освен че е уредник в нея, Диана Цветкова е шесто поколение наследничка на истинската Илийца.
“Моят прапрадядо е с две години по-голям от брат си Дано, а Дано това е болното внуче, за което става въпрос във Вазовия разказ "Една българка"”, разказва Диана Цветкова, уредник в къща-музей "Баба Илийца".
Физически литературната Баба Илийца била копие на реалната.
“Вазов я описва много точно, била е едра, висока, кокалеста, набожна и много трудолюбива. Нейното истинско име е Пена, но навремето, след като се омъжат, жените приемат имената на мъжете си. На Илия жена му и оттам става Илийца”, добави Цветкова.
В разгара на боевете на Ботевата чета с поробителя във Врачанския балкан Илийца тръгва по пряка пътека за Лютиброд и Черепишкия манастир с надежда за изцеление на внучето си. По пътя си среща Ботев четник и се опитва да му помогне, но в разказа на Вазов той не оцелява. В Челопек помнят друго.
“След Освобождението идва Ботев четник, който търси баба Илийца, за да й благодари, че навремето тя му е помогнала, укривала го е в кошарата с животните в продължение на няколко дни”, разказа Диана Цветкова.
Преди десетина години Мария Леонкева от Люти брод пресъздава титаничното прекосяване на река Искър с ладия от Вазовата героиня.
Справя се, въпреки че течението било доста силно и без малко да я отнесе.
“Искърът ме носи на една страна, аз с веслата давам, давам, давам и излезнах на брега. За мен наистина беше чест да пресъздам това нещо, което Баба Илийца го е направила преди толкова години. Много народ имаше, значи, ако мостът беше дървен, щеше да падне”, каза Мария Леонкева.
От съображения за сигурност възстановката не се повтаря. Днес наследниците на баба Илийца са над 500.
Твърди се, че трикраките столчета около синията са на поне 150 години и на тях навремето е седяла истинската баба Илийца.