"Първата крачка" е новата инициатива на bTV за по-здравословен начин на живот. От днес в "Тази събота и неделя" екипът си отправя предизвикателства. Ще отправя предизвикателства и към вас, нашите зрители.

През седмицата водещият на предаването Митьо Маринов влезе в залата за кросфит с един човек, който преди 20 години прави първата крачка към промяна на живота си и днес е направил милиони крачки навсякъде по света.

Тичал е през Долината на смъртта, през Сахара, през Камбоджа, тичал е сред будисти и масаи. Той е ултрамаратонецът Краси Георгиев. Открива кросфита преди 4 години.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Днес ще покажем упражнения, които много хора ги избягват, защото си казват: "Абе, вижте сега, те са лесни. Те не са окей за нас - и всеки отива на големи щанги. Ако влезеш в един офис и кажеш - "Има ли някой да не го боли нищо?" Всеки има плексити, гръб, врат, кръст. Всичко ги боли. А тези упражнения ще помогнат“, коментира Краси Георгиев.

Пред камерата на bTV той показа няколко упражнения. Започна с тръстер и коментира „Гледаме колената да са зад пръстите на краката... Значи клякаме и изправяме…“.

Гледаме колената да са зад пръстите на краката.

Второ упражнение е тяга. Следва упражнение е за корем с повдигане на крака. Четвъртото упражнение е гребане – „все едно сме в кану“. Петото упражнение е планк.

Все едно сме в кану.

„Имахме една среща с една компания. Цялата среща ни беше на планк. Така се видяхме, говорехме си. Изпълнителният директор беше там. И си говорехме за активност в офиса. Мисля, че около 7 минути бяхме. И се бяхме събрали около 6-7 човека. Срещата мина много бързо - не губиш време и си казваш, каквото трябва да кажеш, защото си на планк“, разказа ултрамаратонецът.

Рекордът за мъже на планк е 9 часа.

Той посочва, че рекордът за мъже на планк е 9 часа и предложи на водещите на „Тази събота и неделя“ да опитат през цялото предаване да бъдат на планк.

Последното упражнение, което Краси Георгиев показа, е за крака с ластик.

„От малък още тренирах. Самбо тренирах. Още като ученик. 5-6 години си изкарах самбо. Винаги съм бил активен. Яденето идва с апетита. Като започнах да бягам, като виждах как се променя тялото ми. Като започнах да тичам - 2 км, 3 км, 5 км, 20 км, 100 км. Ти се надъхваш. И разбрах, че съм си намерил нещото, което харесвам да правя“, споделя Краси Георгиев.

„На 22 години заминах за Лондон - и drinks, drugs and rock and roll, както се казва... - Опитах всичко. Като казвам всичко, всичко, всичко и към 30-годишна възраст усещаш, че така не е окей“, разказа още той.

Ултрамаратонецът споделя, че от зависимостта на наркотиците се отърсва с „още по-голяма зависимост“.

„В един момент аз разбрах, че за да остана жив, за да оживея, трябва да сменя перманентно това, което правя. Трябва да обърна живота си. И така започнах със спорта“, посочи Краси.

Той преминава през много предизвикателства, но като най-голямото лично свое предизвикателство определя е това да се поглежда в огледалото и да си казва: "Абе, Краси, ти добре изглеждаш! Ти си супер!".

„Аз си го казвам сега, но преди не си го казвах. Преди се гледах в огледалото и си казвах: "Ъх“, споделя той.

„Всичките ми татуировки са всичките ми предизвикателства, които съм правил някога по света. Да кажем - това е Мароко, Сахара. Това е Долината на смъртта, Камбоджа, Бали, Задполярния кръг. Всички са тегави неща. За клетката още не съм си направил нещо“, допълва спортистът.

„Клетката е единственото място, за което си казах: "Абе Краси, ти няма да излезеш читав от тука. Тегаво е, защото ти загубваш свободата, загубваш чувствителност. Аз не чувах, само виждах. Ти си на 2 на 2 метра. Нямаш телефон, нямаш книга, нямаш нищо... паник атаки се появиха, започна да ме боли главата“, споделя ултрамаратонецът.

Той посочва, че планира е следващо предизвикателство, но няма да е тази година.

„Може би ще е другата. То ще си дойде. Всичките ми неща, които правя - като му дойде времетп, стават. Пак ще е с благотворителност и пак ще е с предизвикване“, коментира Краси Георгиев.

А психологът Детелина Стаменова и треньорът Инес Субашка коментираха в „Тази събота и неделя“ темата как да имаме по-добра двигателна култура и по-здравословен начин на живот.

Инес Субашка посочи, че няма ограничения във възрастта за започване на тренировки, тъй като телата ни са адаптивни. Тя сподели, че ежедневно работи с хора, които започват на 40 - 45 г., и те са доказателство, че човек винаги може да се промени.

Детелина Стаменова посочи, че първият пик на хранителните разстройства е на 12-14 г. и е необходимо да внимаваме и да се грижим за децата си, като срещаме техните нужди.

Какво още казаха специалистите – чуйте във видеото.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK