Гражданите, доброволците и неправителствените организации поеха голяма част от тежестта с бежанската криза, която този път започна от Украйна. Как държавата ни се справя дотук с бежанската вълна? Как изглеждат усилията на гражданите и неправителствените организации в подкрепа на хората, които бягат от войната? bTV провери каква е ситуацията във Варна и София.

Над 20 000 души са преминали до този момент през центъра за съдействие на бежанци във Варна. Открит в началото на март като изцяло доброволческа структура, сега той е една от най-големите организации у нас в подкрепа на бягащите от войната украинци.

Центърът работи денонощно, като средно през него преминават около 1000 души. Част от тях търсят подслон, други хуманитарна помощ, а трети просто информация.

Снимка: btvnovinite.bg

Координаторът на центъра Николай Стефанов описва как протича един ден на организацията: На „регистратура – нареждат се и си вземат номерче. Защото се изсипват наведнъж много хора и трябва да чакат ред. В регистратура имаме 10 работни места. Когато се освободи оператор, човекът е повикан, влиза вътре и се регистрира. Така разбираме от какво има нужда. Когато е разпределен към конкретен хотел, излиза в тази зала и чака да се събере група за транспорт. През това време му се дава пакет с първа помощ. В дъното на коридора, където виждате дарения – това е мястото, където фирмите и гражданите, които носят продукти, получаваме ги тук, сортираме ги".

Снимка: btvnovinite.bg

От средата на март в центъра работят 10 служители на областна управа и 30 служители на Община Варна. Доброволците обаче си остават най-голямата движеща сила – общо 150 души. Именно те дават дежурства през нощта.

„Справяме се добре. Разбира се, нощем е по-трудно, когато дойде голям автобус. Трябва да се обгрижат хората, да се посрещнат, да им се даде водичка, някаква храна. Да бъде осигурено настаняване. Засега успяваме“, казва доброволката Стела Николова.

Досега чрез центъра само във Варна са настанени около 5000 бежанци.

„Не сме оставили нито един човек на улицата. Не сме оставили нито един домашен любимец. Около 60% от търсещите убежище са деца, те си идват със своите домашни любимци“, коментира Николай.

В случай на нужда от центъра търсят съдействие и помощ от кризисния щаб към Министерски съвет.

В София един от големите пунктове за помощи за Украйна се поддържа изцяло от доброволци.

Снимка: btvnovinite.bg

„Това, което и това правителство, и всички предишни имаха е, че те не са научени, нямат рефлексите да комуникират. Това е огромен проблем. Без неправителствения сектор кризата, която в момента преживява включително и нашата държава във връзка с бежанците, които пристигат всеки ден и са десетки хиляди, би била неуправляема. “, смята Десислава Олованова.

Десислава Олованова е съосновател на фондация "Три жени" и организатор на пункта за събиране на хуманитарна помощ на ул. „Шипка“ 23.

„Давам ви пример за конкретно семейство, на което ние помагаме - баба с четири внучета, която дошла в България, събирайки внучетата и бягайки от войната. Тези деца са между 4 и 10-годишна възраст. Няма такава ситуация, в която жена на възраст с 4 деца да няма нужда от помощ“, споделя Десислава.

Пунктът функционира от две седмици. За това време изпраща 10 тона помощ под формата на дрехи, памперси, храна, детски играчки. 

„Работим с фондации, които работят в Украйна, в различни градове, които имат канали и транспорт да стигат до различни общини. Усилията на доброволците са невероятни, желанието, с което хората се включват. Много често виждаме хора, които заемат дори ръководни позиции в големи компании, които са си взели отпуска, за да работят в пункта“, казва София Коен, координатор на пункта на ул. „Шипка“ 23.     

За цялата своя дейност, доброволците не са искали помощ от държавата, но имат своите въпроси.

„Доброволческите организации нямат безкраен ресурс. Настаняваме бежанците, но те трябва нещо да ядат. Една огромна част от тях са дошли наистина без никакъв ресурс в България. Какво правим, как храним дългосрочно тези хора, с какви средства и по какъв начин? Много от тези бягащи от войната - жени и деца, са настанени в частни жилища. Кой плаща режийните на тези жилища? Така, че въпросът ми е: "Предвижда ли се помощ за доброволците и подкрепа на техните усилия дългосрочно?", пита Олованова.

  • Володимир Зеленски: Путин умишлено предприе на Коледа „нечовешка“ атака по Украйна
  • Масирани атаки по енергийния сектор на Украйна, има ранени в Харков
  • Какво ще се случи, ако руският газ за Европа през Украйна спре и кои страни ще бъдат най-засегнати?
  • Владимир Путин заплаши Украйна с нови разрушения
  • Руско ракетно нападение над Киев - има убит, ранени и множество щети
  • Димо Гяуров за споразумението с Украйна: По-скоро става въпрос за несръчност от страна на Димитър Главчев
  • Путин заяви, че е готов да се срещне с Тръмп по всяко време
  • Премиерът Димитър Главчев се надява на зелена светлина за споразумението с Украйна
  • Руска ракетна атака остави жители без ток в Кривой Рог
  • Вижте момента на взрива на тротинетката, която уби руския генерал (ВИДЕО)
Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement