Ако училищата сами плащат COVID тестовете за големите ученици, щеше да се създаде социално напрежение, защото трябва да се осигури равен достъп до образование на всички деца. Това заяви в „Тази събота“ директорът на 55 СУ „Петко Каравелов“ Таня Панчева.
Тя обясни, че око 55% от децата в училището учат присъствено. По думите ѝ са осигурени тестове за следващата седмица и чакат доставки.
„Онлайн обучението създава огромни трудности при децата. То е приложимо, но за кратък период от време. Децата се демотивират, училището освен образователна, има социална и възпитателна функция – това в онлайн пространството няма как да бъде организирано“, обясни Панчева.
Психологът от Асоциация „Родители“ Яна Алексиева заяви, че продължителното обучение в онлайн среда води до десоциализация. Относно съображенията на родители, които отказват децата им да бъдат тествани, за да се върнат в клас, тя обясни, че не бива да се създава разделение.
„Когато обясним на децата кое как ще се случи – травмите ще бъдат минимални. Цял свят в момента прави тестове и се връща към училище“, посочи психологът.
Панчева коментира, че ако се проведе информационна кампания за тестването при големите ученици, родителите ще се успокоят и ще пуснат децата си на училище, въпреки че за тях се предвиждат нормални антигенни тестове.
Директорът призна, че едва ли първият учебен срок ще бъде пълноценен.