Какви щети биха били нанесени за природата при попадането на над 3 000 тона азотен тор в морето? Ладислав Цветков потърси мнението на главен асистент в Лабораторията по морска екология към БАН.

„Следя ситуацията, откакто започна тази криза. Има вероятност да има много малки и много големи щети, което зависи от морските стихии и посоката на теченията, климатичните условия, продуктивността на планктона и още куп други фактори“, обясни гл. ас. Димитър Беров.

Снимка: bTV

По думите му никой не знае накъде ще поемат разтворените азотни компоненти с теченията.

„Мидените ферми са от другата страна на Калиакра, така че не може да се каже на къде ще се разреди тази маса от азот. Хубавото, доколкото това може да бъде, е че разтворените вещества, носени от течението, ще се разредят и на определени разстояния ще са в ниски концентрации. Но около кораба ще са в голяма концентрация и ще предизвикат проблеми свързани с отравянето на фитопланктона.

Според Беров има групи фитопланктон, които натрупват токсини в клетките си и при наторяване с карбамид има възможност след това да се натрупат в рибата, мидите, но всичко това е едно неясно предположение, докато морето не утихне и не отмине бурята.

„По цялото морско крайбрежие се наблюдава подобрение на морските екосистеми през последните 20 г. и част от това се дължи на намаляване на замърсяването с азот от реки, земеделие и индустрия“, добави главният асистент.

По думите му, ако азотните торове, които са на борда на кораба, се разтворят и влязат във водата, ще се превърнат в източник на замърсяване с азотни компоненти, които са един от основните причини за екологични проблеми по нашето крайбрежие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement