Как се отглежда уасаби в България? Срещаме ви с единствения човек, който прави възможно това. Разказва японецът - Такеши Шимазаки, който прави това възможно.
Япония произвежда 5000 тона уасаби годишно. Пикантната зелена паста, която традиционно се сервира към сушито се добива от стъблото на растението. В страната на изгряващото слънце уасабито е наричано "зелено злато", защото е едно от най-скъпите растения на пазара за зеленчуци.
“Добър ден, моето име е Такеши. Идвам от Токио, Япония. На 60-години съм. От месец декември живея в Казанлък. Опитвам се да отглеждам Уасаби тук. За първи път дойдох в България преди повече от 20 години като турист. Исках да посетя празника на розите. Тогава реших, че искам да създам бизнес с рози”, разказва японецът.
Той подчерта, че по професия е аромотерапевт и като такъв използва много розово масло.
“То трябва да бъде от най-високо качество. Затова дойдох тук. България предлага най-високото качество на това масло. Розовият бизнес е много усешен. Инвестирам в него вече 20 години. Произвеждам сам розова вода, мед и масло. Имам собствена дестилационна машина. Преди 4 години започнах да отглеждам българска роза и в Япония. Всички ми казваха, че това е лудост, но опитах и сега имам около 2000 рози там. Успях да закарам българската роза в Япония и се запитах - какво друго мога да направя. Тогава реших да докарам Уасабито в България”, каза Такеши.
Той е прекарал около 3 години в проучване къде в България би било подходящо да го отглежда и в крайна сметка е установил, че районът около Казанлък е добър затова.
Такеши използва изкуствен пясък. “Трябва да използвате такъв, защото Уасабито може би няма да хареса солите в почвата от този район. Освен това, аз го използвам, защото в момента се опитвам да храня растенията само с вода. Правя експеримент - дали е възможно”, каза той.
Такеши казва, че уасабито е едно от най-капризните растения. То се засажда през пролетта. Расте около 18 месеца. То има нужда най-вече от сянка и много чиста вода. Казва, че в Токио не би могъл да го отглежда. Затова избира България.
В Европа има много японски ресторанти, на които ще мога да го продам след това. Уасабито е сред най-скъпите растения. Един килограм струва около 100 евро в Япония, а само за 100 гр. уасаби паста са необходими около 20 стъбла, обясни той.
Такеши стои в България само по шест месеца. За да продължи да развива проекта с уасабито има нужда от партньори, които да му помагат, докато той е в Япония. Заради пандемията не е успял да създаде приятелства тук. Надява се това да му се случи.
“Моята философия е да не мислиш прекалено много, знаете животът криволичи постоянно – към добро, към лошо. Всеки ден, когато дойда тук виждам по един мъничък проблем. Понякога водата спира, помпата спира, токът спира, вятър отнася палатката ми, но ако се фокусираш само върху това си свършен. Животът е нещо много непредвидимо, но ако мислиш само за риска, няма да направиш нищо. За да дойда тук, пропътувах 9000 км от Япония. Това си е риск”, добави японецът.
“Погледнете каква природа имате, хора. Вие сте щастливци. Аз идвам от Токио. Отгледан съм там, сред сгради, сгради, сгради. И тук наистина ценя тази свобода, която дава природата. Благодаря ви много, българи”, завърши той.