През лятото сме готови да похарчим големи суми за мечтана екскурзия и добра почивка. Неприятната част идва не само с връщането обратно на работа, но и с появяването на въпроса - ще стигнат ли парите до края на месеца?
„Основният принцип е искаме ли да отидем на почивка далеч, или наблизо. Ако искаме наблизо – препоръчвам всеки месец да заделяме около10-15% от доходите си в период от време. Така ще се съберат пари за по-кратки почивки. Ако искаме по-далеч, трябва да се направи проучване колко ще струват самолетните билети, колко ще струва настаняването. Това са основните разходи“, каза в предаването „Тази събота“ предприемачът Георги Захариев.
„Работи това с по-ранната резервация, защото повечето компании пускат по-добри цени. Има и за последната минута, но е по-рисково, защото не знаем дали ще има самолетни билети“, допълни той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Според него трябва да се състави план какво е важно по време на самата почивка.
„Когато отидем на почивка, изпадаме в свободно и лежерно състояние на духа, в което сме готови да даваме пари за всичко. Планът може да включва каране на сърф. Тогава предварително се отделят пари за каране на сърф. Да не влизаме в преразход, който е емоционален. Това са неща, към които никога не сме изразявали интерес, но сме хванати на момента. Казваме си, че досега не сме се интересували от това нещо, но ще отделим едни 500 лева, за да пробваме“, коментира Захариев.
„Другото е да не купуваме неща, за които не предвиждаме къде може вкъщи да сложим. Нещата „за спомен“ обикновено прашасват някъде“, каза още предприемачът.
При пътуване в чужбина е важно да се проучи дали основно се плаща в брой, или с карта.
„Ако можем да плащаме с карта, често е по-изгодно да плащаме така, но да имаме и пари за всеки случай. Имам предвид, ако трябва да влезем в магазин, за да си купим вода, или да платим на шофьор на такси“, допълни той.
Захариев даде примери със свои пътувания до Исландия и до Япония.
„Подобни пътувания се планират няколко месеца по-рано. В Исландия за кратък период от време е по-скъпа, отколкото Япония. Стандартът на живот е много различен. В Исландия един кроасан е 20 лева средно. Човек, пътувайки в чужбина, си казва, че ще изкара на дюнери. Ами в Исландия е над 30 лева дюнерът. В Япония храната е безумно евтина. Скъпото е да се стигне – самолетният билет е скъп. В Япония нощувките са колкото в България. Пътуването е скъпо“, добави предприемачът.