В деня на изборите в Германия екип на bTV е на място, за да проучи нагласите сред избирателите в два ключови града – Ашафенбург и Мюнхен. По време на предизборната кампания именно в тях два трагични атентата поставиха миграционната политика в центъра на дебатите, като породиха и големи протести срещу крайнодесните партии. Отново се заговори и за изграждане на „защитна стена“ .
Какво означава това и какви са нагласите на хората преди изборите?
Тимур Ердин всеки ден шофира с таксито си из улиците на Мюнхен. Вече 23 години живее в Германия. Професията му го среща с различни хора.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Хората се чувстват несигурни и се страхуват, че може да стане още по-лошо. Това мисля, че ще се отрази на изборите, за съжаление. Повече хора ще гласуват за „Алтернатива за Германия“ (Азг). Дори има чужденци, които са с германски паспорт, и харесват политиката на АзГ. Харесват как критикуват правителството“, опасява се той.
Случилото се в Мюнхен е седмици след трагедия в друг баварски град - Ашафенбург. В навечерието на предизборната кампания афганистанец с психични проблеми нападна минувачи в парка. Сред тях деца мигранти.
Това е случаят, който отвори предизборните политически дебати.
Клаус Бернингер е едно от лицата на гражданско обединение с над 350 местни организации, религиозни общности, фирми и почти всички политически партии в града, без „Алтернатива за Германия“.
„Постоянно имаме тук демонстрации от десни радикали. Те продължават да инструментализират случилото и да насаждат враждебност към чужденците“, казва той.
След трагедията образуват гражданска „защитна стена“ срещу крайнодесните прояви.
„Опитваме се да забравим своите политически и религиозни различния помежду си и всички заедно да изградим тази защитна стена срещу враждебността към чужденците в полза на многообразието и хуманността“, обяснява Бернингер.
„При нас, в Германия, десните популисти, крайните радикали са във възход, както вероятно ще видим и на изборите. Те ще получат голям процент“, категоричен е той.
Според него дори крайната десница да стане втора политически сила, ще остане малцинство в парламента.
„За мен трябва само едно да бъде изключено - работа с десните радикали. Всички останали партии трябва да работят заедно. Ние имаме нужда от работеща правителство“, каза той.
За Тимур в тази кампания не миграцията, а икономиката е най-важната тема.
„Облекчения за малките фирми, по-ниски данъци, по-малко безработица, повече нови работни места - това за мен е най-важното. Икономическият растеж! Искам правителство или то ще е коалиция, която да успее да подпомогне икономиката като се създадат нови работни места и по-добри условия за малките фирми“, вярва той.
60 милиона германци имат правота да гласуват на тези избори. Всеки според своите убеждения и мотиви.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK