В рубриката „Истина ли е, че...“ тази седмица Цвети Петрунова разглежда темата как и защо дезинформацията „се изпира“ и „посажда“, за да се скрие първоизточникът ѝ.
Индия, юни 2018 г.
В мобилното приложение WhatsApp се разпространява изрязано видео, на което се вижда как дете е отвлечено. Това провокира местни жители да гледат с недоверие към непознати и безпричинно да прибягват до вълна от публични екзекуции в цялата страна.
За полицията се оказва почти невъзможно да се бори с разпространението на фалшива информация в популярната платформа, особено що се отнася до съобщения, пропагандиращи омраза и насилие.
Как действа схемата?
Тръгваме стъпка по стъпка. Едно 5-дневно пътуване, което отвежда в Швеция, Египет, САЩ, Русия и Украйна, от мъничко зрънце дезинформацията пораства неимоверно. Разследващ екип на шведската обществена телевизия SVT анализира стотици публикации в медии и в социални мрежи и нагледно разкрива методите. Изводът – руската дезинформация системно „се посажда“ и „се изпира“, преди да стигне до нас в Европа.
"Нашето изследване се основава на конкретна история, свързана с фалшива новина, а именно, че Украйна е убила египетски журналист, защото той е публикувал как свекървата на Зеленски си е купила луксозно имение в Египет. Цялата тази история беше напълно сътворена. Нашата цел беше да разберем как тя се разпространява след публикацията и по какви канали достига до обществото", разказва разследващият шведски журналист Линус Свенсон.
"Затова проследихме всички възможни канали в социалните мрежи и всички сайтове, които я прекопираха. Това, което открихме, е, че първоизточникът на новината е едно видео в YouTube и анонимен създател на съдържание. То беше едно към едно взето и копирано от египетски новинарски структури. Тук трябва да кажем, че те бяха абсолютно реални новинарски сайтове и програми", обяснява още Свенсон.
"От тях фалшивата информация бе разпространена и в английският сайт „Шел“. Тоест какво се случва историята идва от някакво случайно видео, след това се превръща в истинска новина в Египет и започва да се разпространява по целия свят“, казва Линус Свенсон.
През март Европейският център за върхови постижения и противодействие на хибридните заплахи, в който България членува, публикува изследователски доклад, който оспорва преобладаващото схващане, че дезинформацията на Кремъл не успява да повлияе на общественото мнение.
Гледайте повече във видеото!