Избори, необходимо мнозинство и парламентарни неволи. След по-малко от три месеца и за Европа думата сглобка няма да бъде чужда, защото изборите за Европейски парламент наближават, а дезинформационните кампании намират по-голяма публика.
Цветелина Петрунова изследва някои от най-разпространените дезинформационни наративи, свързани с предстоящите Евроизбори.
Едно от твърденията е, че няма смисъл да гласуваме на европейските избори, тъй като ЕП няма власт. „Правомощията на ЕП се засилват все повече и повече. Самото гласуване не бива да е проформа акт, то има значение за нас“, казва Мария Юрукова, европеист и преподавател.
Тя е дългогодишен преподавател по европеистика към СУ. Споделя, че според изследвания голяма част от българите смятат, че няма смисъл да се гласува на евроизборите, защото Европарламентът не взима важните решения, а и броят на българските евродепутати е твърде малко - само 17.
Според изследване от края на януари тази година, с фокус върху по-консервативните и крайно-десни сили в Европейския парламент коалиция ПП-ДБ най-вероятно ще принадлежат на поне две различни семейства на европейско ниво. Партия „Възраждане“ евентуално могат да вземат три евродепутатски места. Очаква ли се мнозинството в новия Европарламент да е е различно?
„Аз не виждам никакви основания за реконструкция“, коментира Димитър Лилков, старши изследовател в института „Вилфрид Мартенс“.
Доц. Светослав Малинов е български евродепутат за периода 2009-2019 г., ръководител катедра Политология към СУ. За него един от основните наративи на дезинформацията, които се използват за отслабване на избирателната активност у нас, са свързани с влизането на България в еврозоната.
Какво е неговото мнение – вижте във видеото.