Знаете ли какво представляват новите геномни техники? И щом са геномни, съдържат ли ГМО?

Преди година Европейската комисия (ЕК) започна да подготвя регламента за тях като част от Зеления пакт. Това доведе до протести на екоактивисти и на редица фермерски организации.

Снимка: btvnovinite.bg

През 2020 г. Дженифър Даудна и Емануел Шарпантие получават Нобеловата награда за химия за „високопрецизно редактиране на генома“. Смята се, че методът може да доведе до нови научни открития, сред които и създаването на по-добри селскостопански култури.

Законодателното предложение на ЕК именно за тези нови геномни техники в рамките на селскостопанското производство се сблъска със съпротива на екоактивисти и фермерски организации от целия ЕС. Причината – първата категория от растенията от този тип да не бъде етикирана като ГМО.
При опита за обсъждане регламента през декември България, Германия и Белгия се въздържаха от своя положителен глас.

Тази седмица Българската аграрна камара излезе с официално изявление: „Ние считаме, че за растенията, получени чрез нови геномни техники, следва да продължат да се прилагат действащите в момента изисквания на законодателството относно ГМО без промяна, тъй като дори и да се различават от утвърдените геномни техники, те променят генетичния материал на даден организъм“.

„Ако трябва да обясня по най-простия начин разликата между ГМО продуктите и новите геноми техники, е, че при случая на  ГМО се използва чуждо ДНК, а в другия подобряването на сортовете е въз основа на изследвания и наблюдения само на даденото растение. Тоест промените са свързани с добавяне, изтриване или разместване на гени. Просто процесът на кръстосване и селектиране е ускорен с помощта на лабораторни тестове и кръстоски. Например при класическо залесяване са необходими поне 10 години, за са се създаде даден устойчив сорт, а ние нямаме това време – климатичните промени влияят на природата непрекъснато“, коментира проф. Иво Фербот, вицепрезидент на Европейската организация по биотехнологии.

У нас положителен пример за приложението на новите геномни техники е водещото производство на лавандула,  устойчива на вредители. В Япония вече е разработен домат с високо съдържание на аминокиселината ГАБА, която доказано забавя деменцията при възрастните.

Гледайте повече във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement