Наличието на генно модицифицирани организми (ГМО) в храните стана чувствителна тема през последните години. Все повече хора търсят върху етикетите на продуктите информация дали те са с ГМО и дали изрично е посочено „без ГМО”.
„В законопроект, който е приет на първо четене, се предвижда не стандарт за етикетирана на продукти без ГМО, а се предвиждат добри производствени практики, които трябва да бъдат изготвени от браншовите организации. Ние не сме съгласни с подхода браншовите организации да определят правилата”, коментира в рубриката „Чети етикета” Ивайло Попов от организацията „За земята”.
Организацията е провела и проучване сред потребителите за техните очаквания и опасения относно продуктите с ГМО.
От 2012 до 2016 г. от Агенцията по безопасност на храните са направили изследвания за наличие на ГМО в хранителните продукти на пазара. То показва, че в 96% няма генно модифицирани организми, а в 4% има, но под 0,9%, което не се изписват върху етикета.
Ние искаме стандартът да гарантира, че в продукта няма никакво съдържание, дори и под 0,9%, коментира Ивайло Попов. По думите му продуктите с ГМО са най-често тези, които съдържат соя и понякога тези с царевица.
При фуражите за животните процентите са доста различни. Наличие на ГМО над 0,9% има в 50% от изследваните фуражи. Такава е ситуацията в целия ЕС – най-големият пазара на ГМО продукти е именно фуражния сектор, – основно соеви продукти, които снабдяват животните с протеини, уточни експертът.
На въпроса обръщате ли внимание дали на етикета има информация за наличие на ГМО под една трета от анкетираните отговарят, че търсят подобна информация. Не гледат за това, защото я няма тази информация в повечето случаи, коментира Попов.
Но 74,9% от анкетираните потребители казват, че е важно да има стандарт за храните със знак „без ГМО”. Също и етикет с информация дали животните са хранени с ГМО.
Близо 70% казват, че биха платили по-висока цена за продукти по стандарт „без ГМО”.
От Министерството на земеделието и храните смятат, че са предложили добър вариант стандартите относно ГМО продуктите, които предстои да бъдат приети на второ четене в парламента.
Вижте повече във видеото: