Инвестиции в грамотността: От какви промени има нужда образованието у нас?

Журналистите на bTV Светослав Иванов и Елица Кънчева се включиха в инициативата

Цветелина Петрунова Цветелина Петрунова

Публикувано в  11:38 ч. 26.10.2024 г.

Читалища и прашни рафтове с книги, които чакат да бъдат прочетени поне още веднъж. Оказва се, че след Полша, България има най-голям брой обществени библиотеки в Европа - близо четири хиляди.

Но последните резултати от PISA показват, че именно четенето с разбиране е един от най-големите проблеми сред учениците у нас.

Затова и през седмицата Форумът „Бъдеще 2.0: инвестиции в грамотността за демокрация“ очерта проблемите на България в тази посока.

Журналистите на bTV Светослав Иванов и Елица Кънчева също се включиха в инициативата и споделиха опита си като професионалисти и млади родители.

„Спадът на резултатите по обща грамотност в различните класации са свързани със света, в който живеем. Това създава различен начин, по който възприемаме информацията. Тя по-скоро прилича на пъзел от кратки видео форми, получени от скролване“, сподели Светослав Иванов.

„Този форум е изключително интересен, защото много рядко правим връзката между четенето и социалния ни успех впоследствие. Тоест – колко е важно ние да развиваме ума си, да правим връзки, да подразбираме текста и посланията, за да можем да бъдем по-успешни като хора“ Елица Кънчева

Но, за да бъде ефективен диалогът, е необходим взаимният обмен на образователни практики, категорични са експертите от Финландия и Германия.

А един от последните проекти на Министерството на образованието в Холандия е свързан с търсене на партньори от Източна Европа.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis