Промени в Националното външно оценяване подготвя Образователното министерство.
Обмисля се да отпадне диктовката при четвъртокласниците. А учениците от средния курс, полагащи международния тест PISA, да имат повече време за подготовка.
Резултатите от него през последните години определят голяма част от българските ученици като функционално неграмотни. Част от промените могат да влязат в сила още тази година.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Последни приготовления в училище преди началото на новата учебна година. На прага ѝ просветното ведомство открехна вратата за някои промени. Диктовката е първа задача в досегашния тест за външно оценяване на четвъртокласниците.
„Диктовката е на електронен носител, тоест децата слушат и записват текста. Първия път само слушат диктовката, втория път записват и третия път проверяват текста“, каза Татяна Борисова, учител в начално училище „Иван Вазов“ във Враца.
Средният успех на четвъртокласниците на теста по български език в това училище е над 5.50.
Обмисля се в новия изпитен вариант електронен посредник да няма, а на мястото на диктовката да се въведе задача за редактиране на текст, което ще позволи проверка на по-голям обем от знания при четвъртокласниците.
„Определено и двойното „н“ им е трудно, и членуването. В четвърти клас се набляга и на пунктуацията, която имат по-малко време да усвоят“, разказва Доротея Петрова.
Просветното министерство обмисля и въвеждането на държавни стандарти за качество на образованието, които да се отразят и на училищното финансиране.
„Ако обаче финансирането на училищата остане по начина на делегираните бюджети - парите следват ученика, няма да има такъв добър ефект“, сподели директорката на училище „Иван Вазов“ Малина Николова.
Промените тепърва ще се обсъждат с всички заинтересовани страни.