В международния ден на жената вчера имаше десетки събития в Eвропа. Какво е значението на този ден в различните държави членки на Съюза? Много различен е символът у нас от този в много други държави. Дори името е различно. У нас наричаме 8 март празник на жената. В много държави от Западна Европа обаче това е ден в защита на правата на жените.

Т.е. не е празник за поднасяне на цвете, а е по-скоро ден за пълна мобилизация, защото дори в Европа за правата на жените е необходима борба и промени на нагласите в обществото.

Според статистиката само 33% от депутатите в парламентите на държавите членки са жени. Само 34% от министрите в ЕС са жени. А веднъж влезли в политиката, жените се оказват на далеч по-малко ключови позиции, сочи статистиката. Неравното заплащане за мъже и за жени продължава да е масов проблем. И точно заради това вчера имаше десетки стачки и протести в Белгия, Франция и Италия.

Но наистина може би най-силното събитие от вчера с отзвук в целия свят е церемонията в центъра на Париж, с която Франция вписа в Конституцията си и сложи восъчен печат като включи в нея правото на аборт.

Снимка: bTV

Правото на аборт не беше застрашено във Франция, поне не в обозримо бъдеще. Но както каза вчера и президентът Еманюел Макрон, свидетели сме на много отстъпки назад от демократичните ценности в Европа. Днес нищо не трябва да се приема завинаги и всяко извоювано демократично право трябва да се защитава непрестанно, каза той в много емоционално обръщение.

Никога няма гаранция, че реакционни сили не биха посегнали на тези извоювани права, ако дойдат на власт, коментира още Макрон.

Това се случи само няколко дни, след като френските депутати и сенатори с огромно мнозинство гласуваха включването на правото на аборт в Конституцията. Така Франция стана първата страна в света, която вписва завинаги в основния си закон правото на жената да взима решение кога да има дете.

Истинската революция на този фронт във Франция се прави още през 1971 година. Тогава дори е немислимо някой да произнесе публично думата аборт.

Към онази дата във Франция се извършват 300 000 нелегални аборта на година и една жена умира всеки ден, след таен аборт. Тогава 343 французойки се обединяват и се подписват с имената си под текст на първа страница на престижното френско издание Нувел Обсерватьор. Всяка от тях публично признава, че е направила нелегален аборт.

Световноизвестни звезди има сред тези 343 французойки, като актрисите Жана Моро или пък Катрин Деньов.

На церемонията вчера дойдоха останалите живи сред тези дами. Катрин Деньов също беше там. Президентът Еманюел Макрон се обърна към тях и каза: благодаря ви за тази битка, вие променихте завинаги историята!

Кой ще последва примера на Франция и кой няма да го направи ще видим в бъдеще, но вече в Европа се говори за вписване на правото на аборт в Европейската харта на основни човешки права.

Всички проучвания на общественото мнение за европейските избори през юни сочат огромен ръст на крайно десните течения в Европа. И въпреки, че не се говори открито за това, има много сериозни опасения, че политическите промени в тази посока могат чувствително да ограничат устрема за права на жените.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement